opowiescisieroty„Oto Księga tysiąca i jednej nocy naszych czasów – napisana z rozmachem epopeja fantastyczna, która niepostrzeżenie rzuci na Was urok już od pierwszej strony…”

Taka nota pojawiła się na tylnej okładce powieści Catherynne M. Valente pt. „Opowieści sieroty: W ogrodzie nocy”, na tym można by było skończyć recenzję tej książki, ponieważ to jedno zdanie trafniej niż tysiąc słów opisuje zawartość utworu młodej amerykańskiej pisarki. Jednak z uczciwości recenzenckiej wypadałoby przybliżyć powieść czytelnikom, a więc o tym teraz.

Powieść rozpoczyna preludium i przedstawienie głównej bohaterki, a raczej bajarki, której opowieści będą nas bawić przez wszystkie strony książki. Mała dziewczynka, samotnie zamieszkująca wielki ogród sułtana, z powodu niezwykłych oczu uważana za demona, nie mająca nikogo i wyłączona z życia społeczności pałacu pewnego dnia zaprzyjaźnia się z jednym z synów władcy. Za jedzenie i picie oferuje mu opowieści snute pod baldachimem gwiazd, wprowadza go w świat niezwykłych historii, gdzie główne role grają ludzie, zwierzęta oraz potwory z baśni i z najgorszych koszmarów.

Pierwszy tom „Opowieści sieroty” wydany w Polsce zawiera dwie części: Księgę Stepu i Księgę Morza. Każda z tych ksiąg to zamknięta całość, składająca się z małych opowiastek snutych pierw przez dziewczynkę z ogrodu, a następnie przez bohaterów tych przypowiastek. Taka struktura, składanie z małych puzzli większej całości sprawia, że czytelnikowi ciężko przerwać lekturę. Jest on złakniony dalszych losów bohaterów, tak jak młody syn sułtana, leżący w trawie, patrzący w gwiazdy i słuchający głosu czarnookiej dziewczynki. Wielowątkowość powieści, przeplatanie się, niemających początkowo wiele wspólnego, nici fabularnych składa się w finale w całość, dając piękną opowieść o miłości, przyjaźni, oddaniu, ale też zdradzie, niegodziwości i zemście. Przekazywanie prawd życiowych wynikających z doświadczeń bohaterów takich drobnych historyjek jest bardzo nam bliskie. Każdy z nas ma takie opowieści dla innych, to swoista nauka życia, u Valente podana w pięknym opakowaniu.

Od samego początku cisną się skojarzenia z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”, poczynając od scenerii, w której rozgrywają się opowieści, przez bohaterów, aż po nawiązania do historii snutych przez Szeherezadę. Podróże przez orientalne krainy, stwory i dziwadła najbardziej wiążące się ze wschodnimi mitologiami oraz sam styl i język, którym posługuje się autorka sprawiają, że od takich skojarzeń uciec się nie da. W tym wypadku jest to wielka zaleta powieści, Valente pisze ładnie i przystępnie, przez strony się płynie i aż czuć powiew orientu, zapach imbiru i kurkumy oraz smak curry na języku. Właśnie to jest moim zdaniem największą zaletą książki amerykańskiej autorki. Takie elementy pochłaniają bardzo dużo czasu i wielkich nakładów pracy, ale Valente wykonała ją wzorowo i ani przez chwilę czytelnik nie ma wątpliwości, że dostał do ręki książkę pisaną przez osobę, która poznała tematu dogłębnie i opanowała go w sposób perfekcyjny.

„Opowieści sieroty” ukazały się w wydawnictwie Mag w serii Uczta Wyobraźni i chociaż pasują tam jak ulał, to troszkę zamyka to książce dostęp do szerszego grona odbiorców. Z założenia utwory z serii trafiają do osób szukających czegoś nowego w literaturze, tutaj wprawdzie też to dostajemy, ale książka może spodobać się również dzieciom. Rodzice mogą bez problemów czytać swoim pociechom do snu o przygodach dziewczynki o imieniu Śnieg, o wiedźmie Nóż, czy o Świętej Sigridzie. Drugi tom „Opowieści sieroty” ma się pojawić w przyszłym roku, a ja już nie mogę się doczekać, aż poznam kolejne opowieści snute przez dziewczynkę o czarnych oczach.

Autor: Piotr Młynek

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The Orphan’s Tales: In the Night Garden
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Data wydania: 29 maja 2009
ISBN: 978-83-7480-132-4
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 608
Seria: Uczta Wyobraźni

This entry was posted on czwartek, Czerwiec 4th, 2009 and is filed under Recenzje. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze to “„Opowieści sieroty: W ogrodzie nocy” – Catherynne M. Valente”

  1. I jednak. W tym miejscu informacja, że druga część „Opowieści sieroty” będzie w tym roku.

  2. […] Recenzując pierwszy tom „Opowieści sieroty” byłem pod wpływem niezwykłego języka oraz formy, w jakiej autorka zaprezentowała nam fascynujące historie, wypisane na powiekach jej głównej bohaterki. Teraz, mierząc się z drugim tomem, z jednej strony odczuwam pewien niedosyt, a z drugiej odnoszę wrażenie, że przeczytałem świetną książkę. […]