Sezon urlopowy trwa jeszcze w najlepsze, wydaje się więc, że to z tego powodu ten tydzień nie obfitował w elektryzujące wiadomości dotyczące kolejnych zapowiedzi czy premier. Pojawiły się natomiast informacje o opóźnieniach – Andrzej Miszkurka przekazał, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom w sierpniu ukażą się tylko „Rozkosze nocy” Sherrylin Kenyon. Tym samym z planów wypadły: „Pył snów” Stevena Eriksona oraz „Akacja” Davida Durhama, a dokładne daty premier tych książek nie są jeszcze znane.

Spotkanie z Orsonem Scottem Cardem, to jedna z najważniejszych informacji tego tygodnia. Będzie ono miało miejsce 25 sierpnia o godz. 18.00 w warszawskim Empiku przy ulicy Marszałkowskiej 116/122. Wizyta pisarza będzie związana z promocją nowej książki „Ender na wygnaniu”, która ukaże się w Polsce 24 sierpnia nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

W związku z zapowiadanym powrotem komiksu o Funky Kovalu na łamy Nowej Fantastyki, na stronie czasopisma można przeczytać felieton Michała Cetnarowskiego, w którym przypomina jego dzieje (artykuł pierwotnie ukazał w NF 9/2007). Nowa edycja ma rozpocząć się od październikowego numeru, czy będzie ona równie udana jak za pierwszym razem pozostaje pytaniem otwartym.

Premiery
Również tutaj obędzie się bez większych rewelacji. 11 sierpnia nakładem wydawnictwa Książnica, co może ucieszyć fanów cyberpunku, ukazała się powieść Williama Gibsona „Światło wirtualne”. Natomiast 13 sierpnia miała miejsce premiera książki Marcina Wolskiego „Jedna przegrana bitwa” – wydana przez Narodowe Centrum Kultury jest częścią cyklu „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”, w której wcześniej mogliśmy przeczytać „Wieczny Grunwald” Szczepana Twardocha.

Warto zwrócić uwagę na wywiad z Jeffem VanderMeerem o jego zbiorze opowiadań „The Third Bear” oraz z Paolo Bacigalupim, którego powieść „The Windup Girl” i zbiór opowiadań „Pump Six” według wstępnych zapowiedzi zobaczymy na początku następnego roku. Również w perspektywie polskiej premiery „Maszyny różnicowej” Williama Gibsona i Bruce’a Sterlinga warto zwrócić uwagę na blog Matthew Delmana i jego artykuły traktujące o wielokulturowości w steampunku.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 15 sierpnia, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.