Wydawało się, że ten tydzień pod względem ilości fantastycznych nowinek będzie jeszcze mniej interesujący niż poprzedni. I może faktycznie nie obfitował on w elektryzujące informacje, jednak zmiany w planach Maga na ten rok czy zapowiedź Runy „Przedwiośnia żywych trupów” uczyniły go pod tym względem trochę atrakcyjniejszym.

W zaprezentowanym planie wydawniczym Maga najbardziej cieszy mnie utrzymanie się „Cryptonomiconu” Stephensona. Fani Reynoldsa również powinni być zadowoleni, „The Prefect” nie wypadł z dotychczasowego planu. Ukazanie się „Pyłu snów” Eriksona wydaje się być niezagrożone, znane są daty premier dwóch tomów – będzie to odpowiednio 17 i 24 września. Natomiast nie wiadomo kiedy będzie mieć miejsce premiera „Akacji” Durhama. Poza wymienionymi ukażą się również książki spod znaku paranormal romance (jak widać to źródełko ciągle nie wysycha), a będą to: Kim Harrison „Każda magia jest dobra”, Charlaine Harris „Martwy jak zimny trup”, Cassandra Clare „Mechaniczny anioł”, Lauren Kate „Udręka”.

Oczywiście powyższa lista nie jest ostateczna, zawsze może coś z niej wypaść, chociaż paranormale ze względu na wysoką sprzedaż pozostają niezagrożone. Z pierwszych relacji po Triconie można się dowiedzieć, że Jacek Rodek chciałby żeby jeszcze w tym roku wyszła „Maszyna różnicowa” duetu Gibsona i Sterlinga. Jednak w tym wypadku (jak też do wszystkich innych, mniej dochodowych książek) wolę przyjmować postawę niewiernego Tomasza, więc dopóki nie zobaczę w księgarni… Dodatkowo jak wynika ze słów Andrzeja Miszkurki na forum Katedry, należy się pożegnać z zapowiedziami w takim kształcie do jakich Mag nas przyzwyczaił do tej pory – czyli koniec z prezentowaniem na forum wstępnych planów na półrocze czy kolejny rok.

Na październik w Runie planowana jest zombiezacja klasyki, a to za sprawą wspomnianego na samym początku „Przedwiośnia żywych trupów” Kamila Śmiałkowskiego. Nie każdemu stworzenie takiego kulturowego misz-maszu przypadło do gustu, jak również marketingowy chwyt jakim jest wyeksponowanie nazwiska Żeromskiego w celu promocji książki. Tak czy inaczej spełniło ono już swoją funkcję, bo o książce zrobiło się już trochę głośno

Z innych zapowiedzi należy wymienić „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Urszuli Le Guin, który ma się ukazać 7 września nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Warto też zwrócić uwagę na nową powieść Murakamiego „1Q84”, która ma wyjść 27 października. Skojarzenia z „Rokiem 1984” Orwella są tu jak najbardziej na miejscu. A już w samym tytule mamy zastosowana grę słów – po japońsku liczbę 9 wymawia się jak angielskie Q, a to ma prowadzić do angielskiego słowa „question”. Pozostając przy wydawnictwie Muza należy wspomnieć o wznowieniu książek Marqueza, które maja się ukazać na początku września. Książki mają charakteryzować się prostą szatą graficzną – obrazek na białym tle. Jeśli ktoś jeszcze nie posiada książek tego autora warto pomyśleć o ich skompletowaniu.

Premiery
Tutaj również jak w poprzednim tygodniu obędzie się bez szaleństw, jedyną książką nad którą warto się zatrzymać dłużej jest „Ender na wygnaniu” Orsona Scotta Carda.

Czas na garść linków do zagranicznych artykułów, chociaż wybór tylko kilku z nich bywa czasami dosyć trudny. Na pewno warto zwrócić uwagę na kolejny wywiad z Jeffem VanderMeerem oraz nowy z Peterem F. Hamiltonem. Godny uwagi jest też tekst o autorze książki „Więcej niż człowiek”, mowa oczywiście o Theodorze Sturgeonie. Proponuję też kolejny tekst autorstwa Shauna Duke’a tym razem traktujący o nurcie New Weird. W perspektywie niedawno wydanego zbiorku Teda Chianga „72 litery” warto również zwrócić uwagę na recenzję najnowszej jego noweli „The Lifecycle of Software Objects”.

I bardziej z obowiązku niż własnego zainteresowania statuetkami Zajdla, wypada wspomnieć kto otrzymał tę nagrodę za rok 2009. W kategorii najlepsza powieść wygrała Anna Kańtoch i jej „Przedksiężycowi”, najlepsze opowiadanie – Robert M. Wegner za tekst „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 29 sierpnia, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.