W tym tygodniu pojawiło się parę zapowiedzi, na które warto zwrócić uwagę, choć niektóre z nich takie jak „Windup Girl/Pump Six” trudno nazwać zupełnie nowymi – w tym wypadku co najwyżej poznaliśmy dokładniejszy termin wydania. Doczekaliśmy się wreszcie informacji o letnim numerze Fantasy & Science Fiction, jak również miało miejsce parę interesujących premier.

Zaczynając od zapowiedzi, na początek wspomniana „Windup Girl/Pump Six”, której wstępna data wydania to styczeń 2011 – ale jak do wszystkich tego typu nowinek, należy podchodzić z ograniczonym kredytem zaufania. I mieć na uwadze, że termin ten może ulec zmianie. Pozostając przy wydawnictwie Mag, przypomnę, że już w tamtym tygodniu na stronie w dziale Zapowiedzi ukazała się „Maszyna różnicowa” z terminem na 29 października. Tym samym miesiąc ten pod względem czytelniczym zapowiada się jeszcze ciekawiej. Wcześniej, bo pod koniec września nakładem wydawnictwa Solaris ma wyjść trzeci tom cyklu „Aegypt” Johna Crowleya, „Demonomania”. Poznaliśmy również okładkę do „Umierającej Ziemi” Jacka’a Vance’a. W tym w jednym tomie mają znaleźć się dwie pierwsze części cyklu „The Dying Earth” oraz „The Eyes of the Overworld” – planowana data premiery to 12 października. Natomiast na listopad Prószyński i S-ka zapowiedział wydanie poprawionych „Listów” Tolkiena.

Jak można się dowiedzieć z bloga kwartalnika F&SF, letni numer ukaże się jesienią – orientacyjna data to koniec października. Na tej samej stronie można zobaczyć okładkę do nowego numeru, jak również zapoznać się z listą opowiadań jakie się w nim znajdą. Nowością jest obecność tekstu polskiego autora. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom trzeci numer nie będzie poświęcony Ursuli Le Guin, wiąże się to z zapowiedzianą wizytą Luciusa Sheparda w Polsce, która planowana jest w dniach 25-27 listopada. Redakcja podjęła więc decyzję, że to właśnie ten pisarz będzie główną atrakcją nadchodzącego numeru.

Pozostając jeszcze w kręgu rodzimych nowinek, na blogu Runy ukazał się tekst Krzysztofa Piskorskiego opisujący jego perypetie związane z powrotem do Polski. Natomiast na serwisie Opium, w serii „Z drugiej strony lustra” opublikowano wywiad z Peterem Wattsem, autorem „Ślepowidzenia”. Pojawiła się również nowa strona magazynu grozy Lśnienie

Przechodząc do tekstów zagranicznych, na pierwszy ogień pójdą wywiady, z Williamem Gibsonem oraz z Gardnerem Dozoisem, jednym z współtwórców „Wyprawy Łowcy”, książki która ukazała się u nas pod koniec sierpnia nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Warto zwrócić uwagę na tekst Teda Chianga o sztucznej inteligencji, który ukazał się na blogu Johna Scalziego. Bill Morris na swoim blogu pisze o twórczości Miéville’a, a na stronach Guardiana można zapoznać się z tekstem Terry’ego Pratchetta, w którym pisze o swojej nowej książce i zmaganiu się z chorobą Alzheimera.

Premiery

W minionym tygodniu na pewno trzeba wspomnieć o nowej książce Roberta M. Wegnera „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód”, która ukazało się nakładem wydawnictwa Powergraph. Inna warto odnotowania pozycja to nowa książka Wita Szostaka, „Chochoły”. Nie można też zapomnieć o „Relacji z pierwszej ręki” – zebranego zbioru opowiadań Janusza A. Zajdla. Przy okazji premiery tej warto zapoznać się z dwoma artykułami odnoszącymi się do twórczości tego pisarza – marsjański, czyli koalang po chińsku oraz Janusz Zajdel, polski Orwell.

This entry was posted on niedziela, 12 września, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.