Tym razem najważniejsza wiadomość tygodnia pochodzi spoza poletka fantastycznego, mowa oczywiście o przyznaniu literackiej nagrody Nobla dla Mario Vargasa Llosy. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, warto sięgnąć po jego książki – nie z uwagi na fakt, że ich autor został tak uhonorowany, szkoda byłoby nie zaznajomić się bliżej z ciekawą twórczością tego pisarza. Z dostaniem konkretnych pozycji nie powinno być problemu, pewnie już zaroiło się od nich w księgarniach. A na naszym fantastycznym podwórku znowu bez szaleństw – Solaris ogłosiło plan wydawniczy do końca roku, Jacek Piekara zamierza ciągnąć cykl o Mordimerze jak niekończącą się telenowelę, a Mag obok zapowiedzi o wydaniu książki Sandersona rozpoczynającej (o zgrozo) dziesięciotomowy cykl, na przyszły rok zapowiedział również wydanie antologii pod redakcją Neila Gaimana i Ala Sarrantonio.

Zaczynając od wieści z Solarisu, 26 października w księgarniach ma się pojawić zbiorcze wydanie dwóch pierwszych części cyklu „Umierająca Ziemia” Jacka Vance’a „Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata”. 9 listopada zobaczymy duet Larry’ego Nivena i Edwarda M. Lernera – „Flota światów”, a także książkę Poula Andersona „Genesis. Olśnienie”. Na 7 grudnia przewidziane są dwie premiery – bardzo oczekiwanej przez niektórych antologii „Kroki w nieznane” oraz książki Roberta Silverberga „Król snów”. Data premiery utworu Brandona Sandersona „The Way of Kings” nie jest jeszcze znana, ale już sama wizja dziesięciu grubaśnych pozycji pióra tego autora wpędza mnie w pewien rodzaj przerażenia. Na szczęście wcześniej Mag na swoim Facebooku zapowiedział wydanie ciekawej antologii „Stories: All New Tales” – całość razem z nazwiskami wygląda dość intrygująco. W przyszłym roku również nakładem wydawnictwa Oficynka ma się ukazać nowa książka Łukasza Śmigla „Mordercy”.

Obok zapowiedzi nie można zapomnieć o takim wydarzeniu jakim jest ogłoszenie laureatów nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego za rok 2009, które odbędzie się 19 października o godzinie 18 w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Będzie to już trzecia edycja tego konkursu. Spory o zasadność przyznawania samej nagrody i czy faktycznie różni się od przyznawanych statuetek Zajdla, pewnie kolejny raz przy tej okazji się pojawią. Dla warszawiaków też inna propozycja spotkania – 20 października odbędzie się spotkanie z Jackiem Komudą w Muzeum Narodowym (Sala Kinowa), tematem będą praca nad grą komputerową: „Polskie imperium. Od Krzyżaków do Potopu”.

I przyszedł czas na zagraniczne linki. Na pewno warto zwrócić uwagę na obszerny wywiad z Georgem R. R. Martinem, do tego w dwóch częściach (1 i 2) wywiad z Peterem F. Hamiltonem, z Charlsem Strossem oraz z Pat Cadigan. Można też przekonać się dlaczego literatura SF powinna być istotną dla naukowców, przeczytać o wizerunku wampirów, a także dowiedzieć się o miejscu bohaterów moralnie jednoznacznych w fantastyce. Na stronie SF Signal można odnaleźć kilka darmowych opowiadań, uwagę zwraca „The Lifecycle of Software Objects” Teda Chianga.

Premiery

Pod tym względem bardzo słabiutko w tym tygodniu, moją uwagę zwrócił jedynie „Instytut” Jakuba Żulczyka oraz książka Cormaca McCarthiego „Strażnik Sadu”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 10 października, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.