W tym tygodniu równie niemrawo jak w poprzednich. Do zamkniętych już planów wydawniczych, dokłada się również widmo VAT-u na książki. Stąd też niektóre wydawnictwa, jak Powergraph, wstrzymały się z wszystkimi nowościami do przyszłego roku. W związku z tym niewiele wiadomości wartych uwagi pojawiło się w tym tygodniu – na konkretne plany na przyszły rok jeszcze za wcześnie, w starych mało się zmienia, choć czasami jakaś książka zostanie przesunięta na późniejszy termin.

Tak też się stało z „Flotą światów” Larry’ego Nivena i Edwarda M. Lernera. Premiera przesunęła się z 9 listopada na styczeń przyszłego roku. Powoli poznajemy zawartość „Kroków w nieznane” – antologii, koło której trudno przejść obojętnie. Do opowiadania Petera Wattsa „The thing”, dołączyły „Betonowa dżungla” Charla Strossa oraz „Mrożona panna młoda” Willa McIntosha. Zaprezentowana została również okładka do książki Poula Andersona „Genesis. Olśnienie”, książka ma się ukazać w serii Klasyka Science Fiction w twardej oprawie. Natomiast o nowych planach i opowiadaniach Jacka Komudy o nowym bohaterze, Zborowskim można przeczytać na blogu Fabryki Słów.

Wydaje się, że najważniejszą informacją w tym tygodniu jest werdykt jury o przyznaniu nagrody im. Żuławskiego. W końcu inny od tego jaki można było zobaczyć przy okazji Zajdla – główną nagrodę uzyskała powieść Protasiuka „Struktura”. Nie obyło się też bez specjalnego uhonorowania „Wrońca” Dukaja, dziwną byłaby sytuacja gdyby ta książka pozostała niezauważona. Więcej informacji można znaleźć na stronie nagrody.

W oczekiwaniu na „Króla bólu” Jacka Dukaja, który ma się ukazać 25 listopada można przeczytać fragment opowiadania, które będzie wchodził w skład zbioru – „Linia oporu”. A na stronie Runy można znaleźć ilustracje do „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” autorstwa Pawła Szota. Przechodząc do zagranicznych tekstów, na początek garść darmowych tekstów. A także wywiady: z Catherynne M. Valente, Harukim Murakamim (część 1, 2 i 3) oraz rozmowa Jonathana Strahana z Garym K. Wolfem.

Premiery

Powoli nadchodzą oczekiwane daty ukazania się wcześniej zapowiedzianych książek. W tym tygodniu nie można ominąć kolejnej powieści Chiny Mieville’a, która ukazała się na naszym rynku, czyli „Miasta i miasta”. Warto zwrócić uwagę na kolejny tom przygód Babuni Jagódki, czyli „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej. Światło dzienne ujrzała też książka z serii Nowej Fantastyki, „Następcy” Edwarda M. Lernera.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 24 października, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.