Dzisiejszy wpis będzie chyba moim najkrótszym spośród tych, które się dotychczas w cotygodniowym przeglądzie ukazywały. Miniony tydzień jest naprawdę niemrawy i niespecjalnie jest o czym pisać. Na potwierdzone zapowiedzi na następny rok jeszcze za wcześnie. Wydawnictwo Mag obiecało w tym miesiącu wrzucić na swoją stronę zapowiedzi na styczeń i luty, ale kiedy dokładnie to nastąpi – nie wiadomo. Pozostaje więc cierpliwie czekać, mając na osłodę premiery wcześniej zapowiadanych książek.

Ale nie będę przechodzić od razu do premier – aż tak tragicznie nie było i mam dla Was parę nowych wieści. W tym tygodniu do listy oczekiwanych premier książek można dopisać również czasopismo. Oczywiście mowa o Fantasy & Science Fiction. Jak można przeczytać na blogu kwartalnika, trzeciego numeru należy spodziewać się najpóźniej do 15 listopada. Czwarty, poświęcony Le Guin, jest w przygotowaniu, podobno bardzo zaawansowany. Pozostaje trzymać kciuki i mieć nadzieję, że tak jest faktycznie, a numer zimowy otrzymamy, zgodnie z tytułem jeszcze w grudniu. Wydanie Specjalne, które również jest szykowane, planowane jest na pierwsze miesiące nowego roku.

Inne istotne wiadomości z rodzimego podwórka, to udostępnione w sieci opowiadanie Anny Brzezińskiej „Płomień w kamieniu” na warunkach licencji Creative Common, a można je odnaleźć w tym miejscu. Natomiast na stronie nagrody im. Jerzego Żuławskiego można przeczytać szkic laudacyjny uzasadniający wybór tegorocznych laureatów. Z wieści zagranicznych na pewno warto wspomnieć o nagrodzie World Fantasy Award za rok 2009, pełna lista szczęśliwych zwycięzców tutaj.

Na Polterze można przeczytać wieści od Grega Beara dla polskich czytelników. Natomiast 11 listopada na E-bayu ruszy aukcja, której nagrodą jest zostanie bohaterem w najnowszej książce Petera F. Hamiltona, datowanej na 2012, pod tytułem „Great North Road”. Zysk z aukcji zostanie przekazany na dzieci autystyczne. I na sam koniec warto zwrócić uwagę na artykuł o przyszłości science fiction w Afryce.

Premiery

Tutaj też obędzie się bez wielkiego szału, bo i najważniejsze premiery tego miesiąca jeszcze przed nami, czyli „Cryptonomicon” i „Król bólu”. Jak na złość interesujące książki spoza fantastyki to również kolejne tygodnie. Natomiast w tym warto zwrócić uwagę na zbiór kocich opowiadań „Jedenaście pazurów”, które ukazało się nakładem wydawnictwa superNOWA. Ukazało się również wznowienie „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Ursuli Le Guin.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, Listopad 8th, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.