Listopad powoli dobiega końca, a pogoda za oknem zmierza już bardziej w kierunku zimowej. Kiedy za oknem szaro i deszczowo jednym z lepszym pomysłów jest zaszycie się w fotelu z ciepłą herbatą i dobrą książką. Na brak propozycji do czytania narzekać nie można, gdy co tydzień pojawia się coś wartego czytelniczej uwagi. Z wcześniej zapowiadanych pozycji trzeba będzie wypisać książkę autorstwa Wojtka Sedeńki „Wszystko co wiem o fantastyce”. Informacja, która się pojawiła, okazała się być żartem pracowników księgarni Solaris. I chociaż dowcip się udał, pozostaje jakiś żal, że taka książka nie ujrzy jednak światła dziennego. Spojrzenie na fantastykę zarówno okiem wydawcy, jak i tak doświadczonego czytelnika byłoby niezwykle ciekawe.

Na blogu Fabryki Słów można znaleźć parę informacji odnośnie planów poszczególnych autorów – czwarta część „Pana lodowego ogrodu” planowana jest na przyszły rok, tak samo jak zakończenie sagi „Oko jelenia” przez Andrzeja Pilipiuka. W marcu powinno zostać ukończone „Oblężone miasto”, czyli kolejny tom z uniwersum Paramythia Vakkerby Rafała W. Orkana. Natomiast Tomasz Kołodziejczak pracuje nad opowiadaniem ze świata „Czarnego Horyzontu”.

Podczas konwentu Paradoxalia (27 listopada) będzie można za darmo otrzymać archiwalne numery Nowej Fantastyki i Wydania Specjalnego z lat 2006 – 2009. Od środy na serwisie Allegro można odnaleźć profil wydawnictwa Runa. Na początek po niższych cenach wystawiono książki częściowo uszkodzone, wkrótce powinna znaleźć się tam cała oferta tego wydawnictwa.

Trzeci numer F&SF w ten poniedziałek powinien w końcu trafić do dystrybucji. Na stronie kwartalnika można znaleźć wywiad z Carol Emshwiller oraz opowiadanie jej autorstwa. Natomiast na Katedrze można przeczytać wywiad z Marcinem Przybyłkiem. Wśród linków zza granicy warto zwrócić uwagę na może stare nagranie, bo aż z 1976 roku – rozmowa Isaaca Asimowa, Arthura C. Clarke’a, Frederika Pohla oraz Gordona R. Dicksona. Poprzednim razem był tekst o przyszłości science fiction w Afryce, dzisiaj kolejny egzotyczny zakątek świata, czyli tekst o japońskiej literaturze tego typu. O książkowym piractwie pisze Chris McKitterick, a o dwóch rodzajach krytyki science fiction – Shaun Duke.

Premiery

W tym tygodniu na pierwszym miejscu trzeba wymienić drugie wydanie „Cryptonomiconu” Neala Stephensona. Do księgarń trafiły też dwie powieści Poula Andersona w jednym woluminie, czyli „Genesis. Olśnienie”. Warto też odnotować premierę biografii Tolkiena autorstwa Humpreya Carpentera: „J. R. R. Tolkien. Biografia”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 21 listopada, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze to “Co tam w fantastyce słychać? (15 XI – 21 XI 2010)”

1. @ „W marcu ma się ukazać „Oblężone miasto”, czyli kolejny tom z uniwersum Paramythia Vakkerby Rafała W. Orkana.”

Hmmm… Ale przecież to nie prawda. Wpis na blogu brzmi:
    „Rafał W. Orkan z racji posiadania potomka i związanego z nim skurczenia się czasoprzestrzeni musiał nieco przystopować ze swoją Paramythią Vakkerby. Jak zapewnia Oblężone miasto powinien ukończyć w marcu 2011.”

A to ogromna różnica 🙂

2. Masz rację, mój błąd (poprawiony). Wynikający z pośpiechu, żeby zdążyć z opublikowaniem cotygodniowego wpisu 😉