Ten tydzień nie wyróżniałby się niczym szczególnym, a ja kolejny raz miałabym problem z cyklu „o czym tu napisać jak mało się dzieje”, gdyby nie wydawnictwo Mag. Zresztą nie jest to pierwszy raz kiedy swoimi zapowiedziami ratuje ten cotygodniowy przegląd. A poza tym, znajdzie się jedna ciekawa audycja w znanym z poprzednich wpisów w Radiu Wnet oraz informacje o nowych książkach z Solarisu i Albatrosu. I specjalnej walentynkowej edycji książki „Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat” Łukasza Orbitowskiego.

Ale zacznijmy od wieści o największym kalibrze, czyli planch Maga od maja 2011 do wakacji 2012. Oczywiście bez dat i konkretnych terminów, ale szczegółową listą tego co do tego czasu ma być wydane, podzielił się Andrzej Miszkurka na forum wydawnictwa. Stephenson, Watts, Simmons, Stross to tylko niektóre nazwiska, które się w tym spisie pojawiają, a całość prezentuje się naprawdę interesująco. Jeśli chodzi o innych wydawców, to czekamy na wcześniej już zapowiedziane książki – mam na myśli głównie Ars Machinę i Powergraph, pozostali pomału sączą czytelnikom informacje. Solaris zapowiedział wydanie książki „Ausgebrannt” Andreasa Eschbacha, thriller z kryzysem paliwowym w tle. Na koniec mały smaczek dla fanów prozy Douglasa Adamsa, wydawnictwo Albatros zapowiedziało wznowienie dwóch jego książek – czwarty i piąty tom cyklu „Autostopem przez galaktykę”.

Obiecana audycja, którą można znaleźć na stronie Radia Wnet to spotkanie Marty Janik z Pawłem Matuszkiem i Konradem Walewskim. Była mowa o czasopiśmie, autorach ukazujących się w nich i o samej literaturze jako takiej. Warto poświęcić na odsłuchanie chwilę czasu.

Co z innych wieści? Tutaj już trochę bardziej ubogo. W Enklawie ukazał się wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem, na swoim blogu Marcin Wełnicki opublikował opowiadanie. Powieść Marka Huberatha „Vatran Auraio” została przesunięta na 10 lutego. A walentykowe wydanie ze specjalną obwolutą, zakładką i autografem autora „Prezesa i Kreski” można nabyć do 14 lutego w sklepie Powergraphu.

Przechodząc do zagranicznych linków, tutaj mamy powrót do tematu ebooków i ich wpływie na całą branżę wydawniczą. Do odsłuchania podcast z udziałem m.in. Mike’a Resnicka. Poza tym tekst Waltera Jona Williamsa o tym jak życie naśladuje literaturę science ficiton, spostrzeżenia związane z napisaną wcześniej przez niego nowelą „Deep state” i obecnymi wydarzeniami w Egipcie.

Premiery:

Oprócz trzeciego wydania „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej na pewno trzeba zwrócić uwagę na powieść „Genezis” Bernarda Becketta, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, Luty 6th, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.