Ten tydzień nie wyróżniałby się niczym szczególnym, a ja kolejny raz miałabym problem z cyklu „o czym tu napisać jak mało się dzieje”, gdyby nie wydawnictwo Mag. Zresztą nie jest to pierwszy raz kiedy swoimi zapowiedziami ratuje ten cotygodniowy przegląd. A poza tym, znajdzie się jedna ciekawa audycja w znanym z poprzednich wpisów w Radiu Wnet oraz informacje o nowych książkach z Solarisu i Albatrosu. I specjalnej walentynkowej edycji książki „Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat” Łukasza Orbitowskiego.

Ale zacznijmy od wieści o największym kalibrze, czyli planch Maga od maja 2011 do wakacji 2012. Oczywiście bez dat i konkretnych terminów, ale szczegółową listą tego co do tego czasu ma być wydane, podzielił się Andrzej Miszkurka na forum wydawnictwa. Stephenson, Watts, Simmons, Stross to tylko niektóre nazwiska, które się w tym spisie pojawiają, a całość prezentuje się naprawdę interesująco. Jeśli chodzi o innych wydawców, to czekamy na wcześniej już zapowiedziane książki – mam na myśli głównie Ars Machinę i Powergraph, pozostali pomału sączą czytelnikom informacje. Solaris zapowiedział wydanie książki „Ausgebrannt” Andreasa Eschbacha, thriller z kryzysem paliwowym w tle. Na koniec mały smaczek dla fanów prozy Douglasa Adamsa, wydawnictwo Albatros zapowiedziało wznowienie dwóch jego książek – czwarty i piąty tom cyklu „Autostopem przez galaktykę”.

Obiecana audycja, którą można znaleźć na stronie Radia Wnet to spotkanie Marty Janik z Pawłem Matuszkiem i Konradem Walewskim. Była mowa o czasopiśmie, autorach ukazujących się w nich i o samej literaturze jako takiej. Warto poświęcić na odsłuchanie chwilę czasu.

Co z innych wieści? Tutaj już trochę bardziej ubogo. W Enklawie ukazał się wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem, na swoim blogu Marcin Wełnicki opublikował opowiadanie. Powieść Marka Huberatha „Vatran Auraio” została przesunięta na 10 lutego. A walentykowe wydanie ze specjalną obwolutą, zakładką i autografem autora „Prezesa i Kreski” można nabyć do 14 lutego w sklepie Powergraphu.

Przechodząc do zagranicznych linków, tutaj mamy powrót do tematu ebooków i ich wpływie na całą branżę wydawniczą. Do odsłuchania podcast z udziałem m.in. Mike’a Resnicka. Poza tym tekst Waltera Jona Williamsa o tym jak życie naśladuje literaturę science ficiton, spostrzeżenia związane z napisaną wcześniej przez niego nowelą „Deep state” i obecnymi wydarzeniami w Egipcie.

Premiery:

Oprócz trzeciego wydania „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej na pewno trzeba zwrócić uwagę na powieść „Genezis” Bernarda Becketta, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 6 lutego, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.