W tym tygodniu mogliśmy przeczytać o raporcie nad stanem czytelnictwa w Polsce, przeprowadzonym wspólnie przez Bibliotekę Narodową oraz TNS OBOP. Wyniki, oględnie mówiąc, mało optymistyczne. Ale może już do tego przywykliśmy i to inne byłby dla nas zaskoczeniem? Mimo to lektura tego raportu może się być lekko przerażająca, szczególnie jeśli przejść do procentu osób z wyższym wykształceniem, które w minionym roku nie przeczytały żadnej książki. Ale wróćmy do naszego małego podsumowania tygodnia, nowych informacji od wydawnictw niewiele – wyjątkiem jest tu Ars Machina, która poinformowała o sposobie dystrybucji swoich książek.

I tym samym o wschodzącym wydawnictwie znowu zrobiło się głośno w fantastycznym światku. A to dlatego, że dystrybucja książek ma się odbywać przede wszystkim przez internet, z pominięciem hurtowników. Za jakiś czas książki mają pojawić się również w mniejszych księgarniach. Ale nie znajdziemy antologii „Steampunk” w Empiku czy w Matrasie. W kilku miejscach rozgorzała dyskusja na temat sensowności takich działań. Czy taka polityka okaże się skuteczna – czas pokaże. Pod tym adresem można znaleźć blog wydawnictwa i większość interesujących informacji dla potencjalnego czytelnika.

Jacek Dukaj na topie, czyli nagrodzenie „Króla bólu” tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca”. Wręczenie wyróżnienia będzie miało miejsce 24 lutego o godz. 18:00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie, połączone ze spotkaniem z pisarzem, które poprowadzi Marcin Wilk. Natomiast 6 marca na deskach wrocławskiego Teatru Lalek będzie można obejrzeć adaptację sceniczną „Wrońca”, której autorem jest Mateusz Pakuła.

Nie wychodząc jeszcze z pola rodzimych wieści, do odsłuchania dwie audycje. Pierwsza o „Chochołach” Wita Szostaka i tematach powiązanych z literaturą oraz druga, podczas której Marek Huberath opowada o swojej biblioteczce. A pod tym linkiem będzie można znaleźć zapis wideoczatu F&SF, oczywiście udział biorą Paweł Matuszek i Konrad Walewski. Oprócz tego informacja o dwóch blogach, które pojawiły się w sieci: Wojtka Sedeńki oraz autorski Marcina Mortki.

I już wieści z zagranicy, a jest o czym pisać. Po pierwsze George R. R. Martin zmienił swój stan cywilny, o czym informuje na swoim blogu. W blogosferze rozgorzała dyskusja o upadku fantasy, którą rozpoczął swoim wpisem Leo Grin, na zarzuty odpowiedział na swoim blogu Joe Abercrombie, a głos w dyskusji zabrali również R. Scott Bakker oraz Paul Charles Smith. Warto również zajrzeć do artykułu o science fiction w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz tekście Johna Scalziego „Science fiction vs science fantasy”.

Premiery

W tym tygodniu dwie książki na które nie wypada nie zwrócić uwagi. Pierwsza z nich, która ukazała się nakładem Solarisu 16 lutego to „Futurospekcja” Roberta J. Sawyera. Druga, to kolejna wyprawa do dobrze już znanego czytelnikom miasta Ambergris, czyli „Finch” Jeffa VanderMeera, który ukazał się w serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa Mag.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, Luty 20th, 2011 and is filed under Recenzje. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.