Przezwyciężając pewną ociężałość i okołoświąteczne lenistwo, czas na kolejny wpis. Na samym początku wypada podzielić się informacją jaką podała stacja HBO, czyli o planowym drugim sezonie serialu “Gry o tron”. A w tym tygodniu poza tą elektryzującą fanów prozy Georga’a Martina wiadomością, nominacje do nagrody im. Żuławskiego, trochę nowych wieści wyłapanych z forum Maga oraz parę słów o nowej antologii w Runie planowanej na maj. Zapraszam.

Zanim przejdę do omawiania nominacji, na początek okładka do zbiorczego wydania książek Dana Simmonsa “Wydrążony człowiek. Muza ognia”. Premiera już w czerwcu tego roku w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Przechodząc już do wspomnianej wcześniej nagrody literackiej, następujące utwory uzyskały w tegorocznej edycji nominację: Wit Szostak “Chochoły”, Szczepan Twardoch “Wieczny Grunwald”, Marek S. Huberath “Vatran Auraio “, Jacek Dukaj “Linia oporu”, Tomasz Kołodziejczak “Czarny Horyzont”, Wawrzyniec Podrzucki “Most Wszechzieleni”. Szczegółowe informacje dotyczące wyników głosowania elektorów, jak i samej nagrody można znaleźć w tym miejscu.

W tamtym tygodniu na stronie Maga pojawiły się zapowiedzi na maj, natomiast teraz za pośrednictwem forum udało się zdobyć kolejne ciekawe dla czytelników informacje. “Czarodziejski labirynt” Philipa Jose Farmera ma ukazać się po wakacjach, podobnie wznowienie “Przestrzeni objawienia” Alastaira Reynoldsa oraz kolejna książka Petera F. Hamiltona. Po wakacjach również “Johannes Cabal the Necromancer” Jonathana L. Howarda. Ze względu na chorobę Pauliny Braiter opóźnienie będzie mieć książka Mike’a Careya “Nazwanie Bestii”. Natomiast wznowienie “Skoków” Stephena R. Donaldsona tak wyczekiwane przez niektórych spadło na 2012 rok. Czwarty tom powinien ukazać się w pierwszym, a piąty w drugim kwartale. Dokładna data wydania trzech pierwszych tomów nie jest jeszcze znana. I ostatnia informacja z tego poletka “The Way of Kings” Brandona Sandersona najwcześniej ukaże się też w następnym roku.

Antologia “Księga wojny” ma wyjść 20 maja nakładem wydawnictwa Runa, nazwiska jakie mają przyciągnąć czytelnika do tej pozycji to przede wszystkim Anna Brzezińska, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara. Można będzie też tam znaleźć tekst Jakuba Ćwieka, Krzysztofa Piskorskiego oraz Marcina Wełnickiego, więcej o antologii na stronie Runy.

Kończąc ten wpis, dwa zagraniczne linki. Pierwszy to wywiad ze znanym wszystkim brodaczem, George’em R. R. Martinem, drugi natomiast to artykuł traktujący o niejednokrotnie już poruszanym problemie piractwa. Tym razem autor, Cory Doctorow, zastanawia się jakich argumentów użyć, aby skłonić ludzi do płacenia za produkt, który mogą zdobyć w inny sposób.

Premiery

A kącik z premierami muszę dzisiaj pozostawić pusty, z bardzo prostej przyczyny – brak interesujących pozycji, żeby go należycie zapełnić.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 24 kwietnia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.