Tym razem udało się bez żadnych opóźnień i podsumowanie minionego tygodnia ukazuje się o czasie. Jak zwykle, tak i tym razem znajdzie się parę interesujących wiadomości. Będzie o planowanym spotkaniu S.O.D., czyli trójki pisarzy Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego oraz Wita Szostaka, trochę nowych wieści z Maga na najbliższe miesiące oraz o nowym felietoniście Nowej Fantastyki. Możemy zaczynać.

Na początek o wspomnianym spotkaniu S.O.D., które odbędzie się w ramach Festiwalu “Literaturomanie” w Gdyni, a tematem dyskusji będzie „Realizm w cudzysłowie. Jak opowiedzieć wpływy i granice fantastycznych tradycji literackich we współczesnej prozie polskiej? Na przykładach utworów Wieczny Grunwald oraz Balladyny i romanse”. Z trójką tych znanych pisarzy będzie można spotkać 16 czerwca w Kawiarni Literackiej na Skwerze Kościuszki o godzinie 18:30.

Na forum Maga Andrzej Miszkurka podzielił się planami wydawnictwa na kolejne miesiące. Jak można przeczytać nie jest to sztywna lista i część książek może z niej wypaść. Za to pewne zapowiedzi na czerwiec pojawiły się na stronie. Wśród nich najważniejszą książką nadchodzącego miesiąca jest “Kamienna Ćma” Pawła Matuszka. Z zapowiedzi innych wydawnictw warto zwrócić na Powergraph – również na czerwiec planowana jest premiera zbioru opowiadań Szczepana Twardocha “Tak jest dobrze”. Książka ma być pierwszą w nowej serii “Kontrapunkty”. Jak można przeczytać na Facebooku wydawnictwa, mają to być pozycje “współcześnie niegatunkowe”, które trudno jednoznacznie przyporządkować.

Do druku poszedł pierwszy tegoroczny numer kwartalnika Fantasy & Science Fiction, poznaliśmy również okładkę i zawartość kolejnego. Pozostając w kręgu czasopism bardzo ciekawą informację na swoim Facebooku podała Nowa Fantastyka – Peter Watts został felietonistą tego pisma.

A dzisiaj wśród zagranicznych artykułów kolejny tekst z Guardiana – najlepsze książki science fiction tym razem wytypowane przez czytelników gazety oraz Stephen Wilton zastanawiający się nad powodami użycia bajkowej konwencji w literaturze fantasy. I do odsłuchania trwająca 45 minut rozmowa o tym czy science fiction jest zdominowane przez mężczyzn.

Premiery

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na antologię “Pieśni umierającej ziemi”, do księgarń trafił również kolejny tom “Namiestniczki” Wiery Szkolnikowej.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 29 maja, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.