Kolejne tygodnie z obsuwą i ciszą na blogu – czy ulegnie to zmianie? Dobre pytanie, odpowiedź przyjdzie w najbliższych tygodniach, bo i uzależniona jest od kilku czynników. Ale będąc mimo wszystko dobrej myśli, czas na zbiorcze podsumowanie – tym razem z trzech tygodni. Fakt, że rozpoczyna się leniwy okres wakacji i nie ma ich aż tak wiele, ale ja nie miałam problemu z zapełnieniem tego wpisu. Będzie trochę o zapowiedziach Powergraphu na jesień, obcięciu planów wydawniczych w Magu oraz o wizytach zagranicznych gości w naszym kraju.

Tradycyjnie zacznę od zapowiedzi – może najpierw od optymistycznych wieści z Powergraphu. Jeszcze w czerwcu dostaniemy książkę Szczepana Twardocha Tak jest dobrze i inne opowiadania. W tej samej serii, czyli Kontrapunkty wyjdzie we wrześniu W odbiciu Jakuba Małeckiego. W nowej serii jak można przeczytać na stronie wydawnictwa „będzie wydawana polska proza wymykająca się ze schematów, uciekająca z szufladek. Literatura dla czytelników lubiących niebanalne fabuły, piękną frazę i niejednoznaczne interpretacje.” Nie zabraknie pozycji pod znakiem Fantastyki z plusem, czyli oczekiwane Wielkie dzieło czasu zaplanowane na wrzesień (tu przyznam się, uwierzę dopiero jak będę mieć tę pozycję w rękach), Antologia opowiadań o bohaterze heroicznym i superbohaterze ukaże się w październku (i teksty m.in. Łukasza Orbitowskiego, Roberta M. Wegnera, Rafała Dębskiego, Joanny Skalskiej i Jakuba Ćwieka), a także w tym samym miesiącu Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza Roberta M. Wegnera. W Science Fiction z plusem na wrzesień Janusz Cyran Teorie diabła i inne spekulacje, jak również Tribute to Lem. W dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin (m.in. Rafał Kosik, Andrzej Miszczak, Wawrzyniec Podrzucki i Krzysztof Piskorski), w październiku Aleksander Głowacki i Alkaloid oraz Antologia opowiadań hard SF (m.in. Jacek Dukaj, Rafał Kosik, Jakub Nowak, Cezary Zbierzchowski, Paweł Majka i Michał Protasiuk). A w listopadzie Rafał Kosik i Obywatel, który się zawiesił i inne opowiadania. Zapowiada się interesująco, nieprawdaż? Trzymam kciuki, żeby obyło się bez żadnych obsuw i wszystkie te książki wyszły w zapowiadanych terminach.

Czas na smutniejsze wieści z Maga – tłumacząc się „najróżniejszymi kłopotami rynkowo-wydawniczymi” ich oferta została dość drastycznie przycięta, szczegóły na forum. Z interesujących książek pozostaje niewiele, dla siebie znalazłam jedynie ksiażkę Pawła Matuszka Kamienna ćma oraz pozycję z Uczty Wyobraźni autorstwa Iana MacLeoda Pieśń wieków/Podróże. Może niektórych zainteresuje jeszcze Joe Abercrombie Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Mike Carey Nazwanie bestii czy rozpoczynający się cykl Akta Harry’ego Dresdena Jima Butchera, którego pierwszym tomem będzie Front burzowy. I na sam koniec informacja o małej obsuwie w Ars Machine, Słońce słońc Karla Schroedera wyjdzie nie tak jak pierwotnie zapowiadano w czerwcu, ale w lipcu – a dokładnie jak można przeczytać na stronie wydawnictwa, 19 lipca.

Tyle zapowiedzi, teraz o zagranicznych wizytach. Jedna z nich już prawie dobiegła końca – a mowa o George’u Martinie, który 15 czerwca był w Warszawie, później odwiedził festiwal w Nidzicy, a jutro, czyli 20 czerwca ma być w Poznaniu. Inny znany pisarz, Peter Watts ma odwiedzić XXV Bachanalia Fantastyczne, które odbędą się w Zielonej Górze. Natomiast do Wrocławia na Dni Fantastyki zawita Hal Duncan – tutaj nie omieszkam skorzystać z okazji i wybiorę się na spotkanie z tym autorem, chociażby w celu zdobycia autografu tym razem na Welinie.

Z innych informacji warto wspomnieć o pojawieniu się w sprzedaży piątego numeru Fantasty & Science Fiction oraz o nowej stronie nagrody im. Żuławskiego. Do odsłuchania również wywiad z Anną Brzezińską na temat ekranizacji Gry o tron, niestety jakość dźwięku nie najlepsza (pierwsza i druga część).

Z zagranicznych tekstów, dyskusja czy autorzy fantastyki powinni być brani pod uwagę przy przyznawaniu nagrody Nobla oraz kolejna czy książki ze złotego wieku science fiction są odpowiednie dla współczesnych nowych odbiorców tej literatury. Poza tym tekst o coraz słabszej kondycji fantasy i szukaniu powodów tej sytuacji. A na koniec opis sytuacji, kiedy źli ludzie piszą świetne książki i czy ma to jakieś znaczenie dla czytelnika.

Premiery

Ubogo i to strasznie, biorąc pod uwagę, że mówimy o okresie ostatnich trzech tygodni. Jedyne warte zainteresowania pozycje to dwa pierwsze tomy Rakietowych szlaków, które wyszły nakładem wydawnictwa Solaris.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 19 czerwca, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.