Największym problemem podczas pracy nad zestawieniem fantastycznych wydarzeń jest kwestia wstępu. Za każdym razem przed autorem niniejszego przeglądu jawi się pytanie: „od czego zacząć”, pytanie bardzo ważne, gdyż tak naprawdę od odpowiedzi zależy kształt całego tekstu. Koloryzuję? Żyjemy w dobie swobodnego przepływu informacji, na dodatek żyjemy szybko. Portali podających najświeższe informacje ze świata fantastyki także u nas dostatek. Czytelnik znudzony wstępem może nie wytrzymać i zwyczajnie podziękować za uwagę, a przecież nie oto nam chodzi.

Na szczęście człowiek uczy się na błędach, więc zaczniemy z grubej rury: połowa wakacji za nami. Szklanka jest w połowie pusta – a może w połowie pełna? – nie ma więc czasu na zbędne rozważania, pora zabrać się do połykania kolejnych książek. Osoby nie mające pomysłu, skąd je wziąć, zapraszam do sklepu internetowego Fabryka.pl, który zorganizował promocję od 30 do 50% na literaturę fantastyczną. Pełna lista tytułów jest dostępna tutaj, a oferta ważna do piętnastego sierpnia bądź wyczerpania zapasów. No właśnie, skoro już jesteśmy w temacie okołofabrycznym, wartym uwagi może być podręcznik władania mieczem Schwertkampf autorstwa Herberta Schmidta. Pasjonatów tej broni zachęcamy do odwiedzenia strony Fabryki Słów.

Czas na nagrody. Ruszył plebiscyt Nautilusa, w którym można głosować za pośrednictwem Internetu. Regulamin i nominowane utwory zostały zamieszczone na stronie związanej ze wspomnianym plebiscytem. Znane są już wyniki Mythopoeic, nagrody przyznawanej pisarzom i badaczom zajmującym się mitami. W tym roku nagrody w czterech kategoriach zdobyli: Karen Lord, Redemption in Indigo (literatura dla dorosłych), Megan Whalen Turner, The Queen’s Thief Series (literatura dla dzieci), Michael Ward, Planet Narnia (literatura krytycznoliteracka poświęcona grupie Inklingów), Caroline Sumpter, The Victorian Press and the Fairy Tale (literatura krytycznoliteracka poświęcona mitom i fantasy). Więcej informacji o nagrodzie można uzyskać na stronie Mythopoeic Society.

Idźmy dalej. Pojawiła się oficjalna strona wydawnictwa Albatros oraz blog Krzysztofa Sokołowskiego, znakomitego tłumacza, którego, mamy nadzieję, nie trzeba przedstawiać. I jeszcze trzy informacje o kwestiach związanych ze Stephenem Kingiem. Po pierwsze, ukończył on kolejną nowelę, liczącą 80 stron Mile 81Premierę zapowiedziano na pierwszego września, a nowela ma być dostępna jedynie w wersji elektronicznej. Po drugie, studio Warner Bros złożyło Davidowi Yatesowi, facetowi odpowiedzialnemu za cztery ostatnie filmy o czarodzieju z Hogwartu, propozycję reżyserowania nowego serialu na podstawie powieści Bastion. No i trzecia informacja – najsmutniejsza – studio Universal zrezygnowało z pracy nad ekranizacją sagi Mroczna Wieża z uwagi na zbyt duże koszty produkcji.

Na zakończenie słowo o wieściach z zagranicy i o premierach w Polsce. Fanów fantastyki naukowej informujemy, że trwają prace nad trzecią wersją The Encyclopedia of Science Fiction, która ma być gotowa jeszcze w tym roku i na dodatek bezpłatna. Szczegóły tutajJeżeli chodzi o premiery, warto zwrócić uwagę na pierwszą powieść dla dzieci Georga R.R. Martina Lodowy smok, jak również Słońce Słońc Karla Schroedera, Dziewczyna Płaszczka i inne nienaturalne atrakcje Roberta Rankina oraz Jedyne dziecko Jacka Ketchuma.

Tyle na dziś. Zapraszamy ponownie za dwa tygodnie i życzymy wszystkim ładnej pogody do końca wakacji.

PS. W księgarniach powiło się drugie, rozszerzone wydanie Rękopisu znalezionego w Smoczej Jaskini Andrzeja Sapkowskiego.

Wyboru dokonali: Sylwester „Sharin” Kozdroj, Tomasz „Tixon” Lisaj

This entry was posted on poniedziałek, 25 lipca, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze to “Co tam w fantastyce słychać? (11 VII – 24 VII 2011)”

  1. Ogólnie ciekawe wieści, ale „czarodziej z Hogwartu”, nie „Hogwardu”. Proszę was… 🙂

  2. Ale wtopa O.o
    Oczywiście, nie ostatnia 😛