Sezon urlopowy trwa jeszcze w najlepsze, chociaż jeśli spojrzeć za okno, pogoda niewiele sobie z tego robi. Raz temperatury bliższe wiosny czy nawet jesieni, innym razem przygrzeje niemiłosiernie, żeby za chwilę lunąć obfitym deszczem. Chciałoby się powiedzieć – dziwne lato. Zostawiając jednak sprawę pogodowych szaleństw, najwyższy czas żeby wejść w temat wieści okołofantastycznych. Jak przystało na okres wakacyjny, mimo że zebrane z dwóch tygodni – nie ma ich znowu tak wiele. Lecz jak wiele razy przedtem, nie ich ilość jest najważniejsza, a można znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Ten wpis będzie poświęcony zapowiedziom i to nawet nie tak odległym w czasie. Na początek Mag i informacje jakie zostały zamieszczone na ich stronie, które nie powinny ulec dalszym zmianom. Na 26 sierpnia planowana jest premiera kolejnej książki Iana R. MacLeoda: Pieśń Czasu. Podróże, z kolei na 15 września pozycja innego autora z serii Uczta Wyobraźni, Iana McDonalda – Dom Derwiszy. Dni Cyberabadu. Idąc dalej, Zysk i Kraken Chiny Mieville’a ukaże się 23 sierpnia, 28 sierpnia książka Lecha Jęczmyka Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze średniowiecze oraz, uwaga, przez niektórych bardzo wyczekiwana pozycja z serii Pieśń lodu i ognia. Mowa oczywiście o Tańcu ze smokami George’a R. Martina, którego premiera planowana jest na 15 listopada. Natomiast wydawnictwo Rebis po sukcesie tego cyklu wywołanym przez serialową adaptację, postanowiło pójść za ciosem. Kiedy na ekrany kin wchodzi film o Conanie, planuje wydać opowiadania o tym znanym barbarzyńcy Roberta E. Howarda – teksty niepublikowane w Polsce, szkice i notatki Howarda oraz eseje historyczno- i krytycznoliterackie jego sadze.

Uff… trochę tego było, dobrze, że to trochę rozłożone w czasie i portfel jakoś to zniesie. A z innych wiadomości, do poczytania wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem, problemy jakie stają przed recenzentem książki science fiction oraz opowiadanie Anioł Pat Cadigan – znanej autorki cyberpunku, która w tym roku pojawi się na Polconie. Natomiast do odsłuchania audycje radia Tok FM o fantastyce.

Przechodząc do zagranicy, również coś do posłuchania oraz poczytania. Do tej pierwszej kategorii należy podcast z Williamem Gibsonem – autora chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Do poczytania tekst z Guardiana, w którym postawiono pytanie czy science fiction może nas nauczyć czegoś o Bogu.

Premiery

W minionych tygodniach warto zwrócić uwagę na „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” Charlesa Yu oraz kolekcjonerskie wznowienie książki Philipa K. Dicka „Człowiek z Wysokiego Zamku”

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 8 sierpnia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

One Response to “Co tam w fantastyce słychać? (25 VII – 7 VIII 2011)”

  1. Noo, już nie mogłem się doczekać nowych tytułów spod szyldu UW. Muszę sprężyć się z kilkoma nieskończonymi tytułami 🙂