Lato powoli dobiega końca, chociaż pogoda jakby dopiero teraz przypomniała sobie, że mamy najbardziej upalną porę roku. Przy naszych podsumowaniach to moment aby podjąć decyzję o ich formule – czy wrócić do tygodniowego cyklu, czy też obecna jest wystarczająca. Głosy czytelników w tej kwestii będą bardzo pomocne, a my już przechodzimy do omówienia minionych dwóch tygodni

Jest takie wydarzenie, które sprawia, że na końcówkę sierpnia fantasta czekam z niecierpliwością. Wiecie o czym mówię? Tak jest, Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki, Polcon – rusza w Poznaniu już w ten czwartek. Atrakcji nie brakuje, lista gości prezentuje się imponująco (Jacek Dukaj, Robert M. Wegner, Szczepan Twardoch), jest mnóstwo ciekawych punktów programu: prelekcja Marcina Zwierzchowskiego „Czy polska fantastyka się rozwija”, Ani Brzezińskiej „Najczęstsze błędy recenzentów”. Nie można też zapomnieć o przyznaniu Zajdla czy też… ważeniu Jakuba Ćwieka w ramach akcji „Cały POLCON waży Ćwieka”

Nie brakuje ciekawych gości i na innych konwentach: na lubelskim Falkonie ma gościć Peter Watts, zaś na toruńskim Copernikonie obecny będzie Andrzej Sapkowski. Natomiast na 10-11 września, w Toruniu zaplanowany jest Ogólnopolski Zlot Miłośników „Gwiezdnych wojen” – StarForce 2011. Jest to impreza bezpłatna, a szczegóły dostępne są tutaj.

Jako że nie tylko konwentami fantasta żyje – przyjrzyjmy się również, co słychać w świecie książek. Na początku szczęśliwa informacja dla fanów Stevena Eriksona. Wydawnictwo MAG w ciągu miesiąca ma dodrukować brakujące tomy Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych, zaś na jesień zaplanowane jest wznowienie w nowej szacie graficznej Ogrodów Księżyca. Dalsze książki z serii będą pojawiać się sukcesywnie w 2012 roku. Natomiast wydawnictwo Albatros przedstawiło plany kolekcjonerskiego wydania sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga. Książki będą w twardej oprawie w etui i ukażą się początkowo w dwóch rzutach po cztery tomy.

I jeszcze jedna informacja związana między innymi ze Stephenem Kingiem. Wydawnictwo Sine Qua Non planuje na jesień wydanie antologii Jest Legendą, będącej hołdem złożonym mistrzowi horroru – Richardowi Mathesonowi, autorowi powieści Jestem Legendą. W skład antologii będą wchodzić opowiadania Stephena Kinga, Joe Hilla, F. Paula Wilsona, zaś wstęp napisał Ramsey Campbell.

Zastanawialiście się kiedyś, czy konieczną cechą literatury popularna musi być „bezoporowość”? Na ten i inne tematy (jak odpowiedzialność wydawcy) rozmawiali (głównie) Marcin Zwierzchowski i Emil Strzeszewski

Premiery

Kolekcjonerów zainteresuje kolejna książka Philipa K. Dick w twardej oprawie – Doktor Bluthgeld. Ukazał się również kolejny tom przygód Felixa Castora – Nazwanie Bestii. Warto również zwrócić uwagę na nową książkę Tima Powersa – Na nieznanych wodach.

Wyboru dokonał: Tomasz „Tixon” Lisaj

This entry was posted on wtorek, 23 sierpnia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze to “Co tam w fantastyce słychać? (8 VIII – 21 VIII 2011)”

  1. Na kolejny tom kolekcji Dicka czekam z niecierpliwością. Cieszy mnie nawet że jakoś mało premier będzie książek, które mnie interesują, zaoszczędzę trochę i przy okazji nadrobię trochę zaległości.

  2. […] Co tam w fantastyce słychać? (8 VIII – 21 VIII 2011) | Zaginiona … Tak jest, Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki, Polcon – rusza w Poznaniu już w ten czwartek. Atrakcji nie brakuje, lista gości prezentuje się imponująco (Jacek Dukaj, Robert M. Wegner, Szczepan Twardoch) jest … Source: ksiazki.zaginiona-biblioteka.pl […]