Pierwsze dwa tygodnie września za nami. Czy wydarzyło się w tym czasie coś ciekawego? Zapewne, ale my do tych informacji nie dotarliśmy. Zamiast tego postanowiliśmy przypomnieć o tym, co się w najbliższej przyszłości wydarzy. Wiemy, że w głowie Wam już tylko nauka, ale mamy cichą nadzieję, że znajdziecie czas i dla fantastyki. W końcu, jak już wcześniej zaznaczyliśmy: nie zawsze nauka i zdobywanie kwalifikacji są w życiu najważniejsze.

Fantastyczny przegląd zaczynamy od zaproszenia Was do udziału w kilku zbliżających się imprezach, względnie spotkaniach. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” zaprasza na cykl spotkań z książką, który odbędzie się 20 września br. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie (w godzinach 18:00 – 22:00). Krzysztof Księski – animator kultury i kulturoznawca – opowie anegdoty o uczonych, które uzupełni Piotr ‚Neratin’ Florek prelekcją „Anegdoty i anegdaty z historii nauki”. W skrócie będzie o wzlotach i upadkach nauki XX-wiecznej, związanych z odkryciami ważnymi, mniej ważnymi, śmiesznymi i fikcyjnymi; o naukowych geniuszach, oszustach i wyrobnikach; o naukowych skandalach, legendach i mitach. Kolejne publiczne czytanie książek odbędzie się 27 września i będzie dotyczyło powieści „Ponury Piaskun” Richarda Kadrey’a.

Idźmy dalej – 20 września br. w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się spotkanie pod tytułem „Czy fantastyka musi być literaturą popularną?”, które poprowadzi Andrzej Zimniak. Będzie to także świetna okazja do spotkania się z takimi pisarzami, jak Rafał Kosik, Michał Studniarek, Paweł Ziemkiewicz i Maciej Parowski. Przy okazji, gratulujemy Michałowi, którego opowiadanie „Czas nie czeka na nikogo” ukaże się japońskiej antologii „Jikan wa daremo matte kurenai”, czyli „Czas nie czeka na nikogo. Fantastyka wschodnioeuropejska pierwszej dekady XXI w”. Tekst Michała jest jedynym reprezentantem naszego kraju.

I na zakończenie tego wątku. W dniach 29-30 października br. odbędzie się siódma edycja Płockich Dni Fantastyki. Szczegółowy program – poinformujemy o nim, jak tylko powstanie – nie jest jeszcze dostępny, ale już teraz zachęcamy do obejrzenia filmowej zapowiedzi niniejszego konwentu oraz aktywnego śledzenia bloga poświęconego owej imprezie.

W miniony poniedziałek – tj. 12 września – minęła dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji przypominamy, iż w październiku wydawnictwo Powergraph wyda antologię poświęconą wspomnianemu pisarzowi – „Głos Lema”. Redaktorem książki jest Michał Cetnarowski, a wśród opowiadań będziemy mogli przeczytać teksty autorstwa między innymi Rafała Kosika, Janusza Cyrana, Krzysztofa Piskorskiego oraz Rafała Orkana. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

Jeszcze zanim sięgniemy po Głos Lema przypominamy, że już 26 września nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się książka Amélie Sarn „Thorgal”. Krótki opis: Wracając z ciężkiej wyprawy, wikingowie znaleźli nad brzegiem morza porzucone niemowlę. Nikt nie wiedział, kim jest i skąd pochodzi. Wódz klanu adoptował chłopca i nadał mu imię Thorgal Aegirsson. Śmierć przybranego ojca dramatycznie odmieni los Thorgala: obcy wśród swoich, będzie musiał walczyć o przetrwanie… i miłość. Thorgal Aegirsson, syn burz i morza: niezwykły los chłopca przybyłego z daleka… Autorem okładki jest sam Grzegorz Rosiński.

Na zakończenie słówko o minionych premierach, niestety nie ma tego za wiele. 9 września ukazał się zbiór opowiadań Janusza Cyrana „Teoria diabła i inne spekulacje”. Natomiast 15 września w księgarniach pojawiła się kolejna pozycja z Uczty Wyobraźni – „Dom Derwiszy. Dni Cyberabadu” pióra Iana McDonalda. Przy tej okazji zapraszamy do odwiedzania zaktualizowanej strony o wspomnianej serii.

Wyboru dokonał: Sylwester „Sharin” Kozdroj

This entry was posted on poniedziałek, Wrzesień 19th, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.