Wrzesień już za nami i ani się człowiek obejrzał, a na kalendarzu pojawił się już kolejny miesiąc. Za oknem piękna złota jesień, kusi aby wykorzystać te jedne z ostatnich słonecznych dni w roku. A my jak zwykle pochylimy się nad minionymi dwoma tygodniami, aby znaleźć dla was przynajmniej kilka ciekawych wiadomości.

Przede wszystkim zapowiedzi – plany wydawnictw to zawsze jedne z najciekawszych informacji. Przede wszystkim w tych tygodniach nie zawiodło wydawnictwo Mag, uchylając rąbka tajemnicy o Uczcie Wyobraźni. W nadchodzącym roku możemy spodziewać się sześciu pozycji, na razie znamy z nich pięć. A są to: Jeffrey Ford „The Portrait of Mrs Charbuque”, M. John Harrison „Pearlant”, Lucius Shepard „Smok Griaule”, Catherynne M. Valente „Deathless”, Peter Watts „State of Grace”. Z innego wydawnictwa możemy się w październiku spodziewać „W odbiciu” Jakuba Małeckiego oraz antologii „Głos Lema” – mowa oczywiście o Powergraphie. W Prószyńskim „Statek Ziemi” Orsona Scotta Carda i kolejna pozycja Nowej Fantasyki „Królewska krew. Wieża Elfów” Michaela J. Sulivana. Warto też zwrócić uwagę na pozycję, która wyjdzie lada moment, bo 5 października w Wydawnictwie Literackim, a mowa o „Listach” Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

Nieciekawie wygląda sytuacja z kwartalnikiem (choć to określenie należy traktować bardzo umownie) Fantasy & Science Fiction. Lektura wymiany zdań na blogu czasopisma nie nastraja wielkim optymizmem. I wiele nowego się z niej nie dowiemy, a czytelnikom pozostaje tylko czekać lub pisać o zwrot pieniędzy za zapłaconą prenumeratę.

Z innych wiadomości, w dniach 20 -23 października w Katowicach odbędą się Targi Książki , na których na zaproszenie Śląskiego Klubu Fantastyki pojawi się grupka pisarzy z tego poletka, czyli Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Rafał Kosik, Anna Brzezińska i inni. Szczegółowy plan imprezy można znaleźć w tym miejscu.

I tu nam się ciekawe wieści kończą, pozostaje podać parę ciekawych artykułów jakie można znaleźć w sieci. Na pierwszy ogień niech pójdą wywiady – jeden z Paolo Bacigulapim, a drugi z Nealem Stephensonem. Potem o pisaniu o kulturach, poprawności politycznej w utworach literackich oraz o intertekstualności w powieściach science fiction.

Premiery

Tutaj też bez szaleństw – wydanie kolekcjonerskie kolejnej książki Philipa K. Dicka „Valis” oraz „Robokalipsa” Daniela H. Wilsona.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on wtorek, 4 października, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.