Wrzesień już za nami i ani się człowiek obejrzał, a na kalendarzu pojawił się już kolejny miesiąc. Za oknem piękna złota jesień, kusi aby wykorzystać te jedne z ostatnich słonecznych dni w roku. A my jak zwykle pochylimy się nad minionymi dwoma tygodniami, aby znaleźć dla was przynajmniej kilka ciekawych wiadomości.

Przede wszystkim zapowiedzi – plany wydawnictw to zawsze jedne z najciekawszych informacji. Przede wszystkim w tych tygodniach nie zawiodło wydawnictwo Mag, uchylając rąbka tajemnicy o Uczcie Wyobraźni. W nadchodzącym roku możemy spodziewać się sześciu pozycji, na razie znamy z nich pięć. A są to: Jeffrey Ford „The Portrait of Mrs Charbuque”, M. John Harrison „Pearlant”, Lucius Shepard „Smok Griaule”, Catherynne M. Valente „Deathless”, Peter Watts „State of Grace”. Z innego wydawnictwa możemy się w październiku spodziewać „W odbiciu” Jakuba Małeckiego oraz antologii „Głos Lema” – mowa oczywiście o Powergraphie. W Prószyńskim „Statek Ziemi” Orsona Scotta Carda i kolejna pozycja Nowej Fantasyki „Królewska krew. Wieża Elfów” Michaela J. Sulivana. Warto też zwrócić uwagę na pozycję, która wyjdzie lada moment, bo 5 października w Wydawnictwie Literackim, a mowa o „Listach” Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

Nieciekawie wygląda sytuacja z kwartalnikiem (choć to określenie należy traktować bardzo umownie) Fantasy & Science Fiction. Lektura wymiany zdań na blogu czasopisma nie nastraja wielkim optymizmem. I wiele nowego się z niej nie dowiemy, a czytelnikom pozostaje tylko czekać lub pisać o zwrot pieniędzy za zapłaconą prenumeratę.

Z innych wiadomości, w dniach 20 -23 października w Katowicach odbędą się Targi Książki , na których na zaproszenie Śląskiego Klubu Fantastyki pojawi się grupka pisarzy z tego poletka, czyli Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Rafał Kosik, Anna Brzezińska i inni. Szczegółowy plan imprezy można znaleźć w tym miejscu.

I tu nam się ciekawe wieści kończą, pozostaje podać parę ciekawych artykułów jakie można znaleźć w sieci. Na pierwszy ogień niech pójdą wywiady – jeden z Paolo Bacigulapim, a drugi z Nealem Stephensonem. Potem o pisaniu o kulturach, poprawności politycznej w utworach literackich oraz o intertekstualności w powieściach science fiction.

Premiery

Tutaj też bez szaleństw – wydanie kolekcjonerskie kolejnej książki Philipa K. Dicka „Valis” oraz „Robokalipsa” Daniela H. Wilsona.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on wtorek, Październik 4th, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.