Podsumowanie tym razem z trzech tygodni – życie autorów okazało się tym razem na tyle absorbujące, że zdecydowaliśmy się tak przesunąć jego termin. Ale już od następnego razu wrócimy do cykliczności cotygodniowej. Mamy nadzieję, że uda się zmieścić w terminie oraz że będziemy mieli o czym pisać. A póki co, nawet sporo informacji poniżej, czemu nie ma się co dziwić – są zebrane aż z trzech tygodni.

Lubię zaczynać od planów wydawniczych i tak też będzie i tym razem. Po kolei od każdego z wydawnictw, bo trochę się ich uzbierało. Na początek Powergraph i jego plany na listopad, a w nich antologia „Hard SF”, gdzie przyciągającym większość czytelników autorem jest Jacek Dukaj oraz zbiór opowiadań autorstwa Rafała Kosika „Obywatel, który się zawiesił”. Dalej pozostając na polskim poletku warto wspomnieć o książce Wita Szostaka „Dumanowski”, która ukaże się w Lampie i Iskrze Bożej. W Ars Machinie zostanie wydany „Wir” Petera Wattsa, czyli kontynuacja cyklu Ryftersów. Znamy również przynajmniej trzy opowiadania, które znajdą się w następnych „Krokach Nieznane”, będą to: „Tegoroczne zdjęcie klasowe” Dana Simmonsa, „Superbohater trzeciej kategorii” Charlesa Yu oraz „Błękit i złoto” K. J. Parker. A sama antologia ma się pojawić w księgarniach pod koniec listopada. W kolejnych „Zwrotnicach czasu. Historie alternatywne” ujrzymy pozycję autorstwa Łukasza Orbitowskeigo pt. „Ogień”. Natomiast w okolicach początku listopada w Wydawnictwie Literackim ukaże się książka Cormaca McCarthy’iego „Suttree”.

Poza tym wydanie „Tańca ze smokami” George’a R. Martina przesunięto na 22 listopada, na stronie wydawnictwa można obejrzeć zwiastun książki. Kolejną część „Imienia Wiatru” Patricka Rothussa podzielono na dwie części – pierwsza ukaże się 4 listopada, druga w styczniu przyszłego roku. Warto również wspomnieć o książce Vladimira Nabokova „Blady ogień”, która ukaże się w wydawnictwie Muza. Zobaczymy również nowe wydanie „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, które ukaże się nakładem tego samego wydawnictwa. W listopadzie będzie można nabyć „Inne Pieśni” w postaci audiobooka, w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Całość nagrania trwa ponad 24 godziny.

Z innych informacji warto przypomnieć, że 18 października miało miejsce ogłoszenie laureatów nagrody im. Żuławskiego. Główną nagrodę otrzymał Wit Szostak za „Chochoły”, złote wyróżnienie powędrowało do Jacka Dukaja za powieść „Linia oporu” w zbiorze „Król Bólu”, a srebrne wyróżnienie otrzymał Marek Huberath za „Vatran Auraio”. Z okazji premiery trzeciego tomu „Rakietowych Szlaków” odbędzie się 5 listopada spotkanie z Lechem Jęczmykiem w Cafe Paradox o godz. 15:00, które poprowadzi Wojtek Sedeńko.

Z ciekawych tekstów Samuel R. Delany porusza temat rasizmu , Neil Gaiman przeprowadza wywiad z Terrym Pratchettem, a Wojtek Sedeńko na swoim blogu porusza temat historii SF.

Premiery

Trzy tygodnie i tyle samo książek, na które można zwrócić uwagę: Jakub Małecki „W odbiciu”, antologia „Głos Lema” oraz Jim Butcher „Front burzowy”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 24 października, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.