Kolejne podsumowanie czas zacząć. Tym razem będzie jednak bez zbędnych formalność, bez przynudzających wstępów, bez formalności… Zaczniemy od razu, od rzeczy najważniejszej, czyli… autoreklamy. Tuż po obchodach dnia Św. Mikołaja, tj. 10 grudnia roku bieżącego odbędzie się pierwsza odsłona Wrocławskich Spotkań z Fantastyką. Impreza, której organizatorami jesteśmy wspólnie z portalem internetowym Fantasta.pl, będzie miała miejsce we wrocławskiej kawiarni Literatka (Rynek 56/57) a pierwszą książką, z którą postaramy się zmierzyć będzie Rozgwiazda Petera Wattsa. Oficjalnym patronatem spotkania jest wydawnictwo Ars Machina. Więcej informacji znajdziecie tutaj; serdecznie zapraszamy.

Wracając do szarej rzeczywistości. Kilka dni temu miała miejsce premiera zbioru tekstów Rafała Kosika Obywatel, który się zawiesił. Jak informuje wydawca: „niniejsza książka to pierwszy tom opowiadań publikowanych m.in. w Nowej Fantastyce i magazynie Science Fiction, Fantasy & Horror”. Kolejny tom – Nowi ludzie – ukaże się w przyszłym roku. Tegoż samego dnia, dzięki wydawnictwu Mag, ukazały dalsze przygody Eragona (Christophera Paoliniego Dziedzictwo). Warto również przypomnieć o mającej niedługo miejsce (tj. 16 listopada) premierze Wiru Petera Wattsa oraz przedpremierowej recenzji książki, która kilka dni temu ukazała się na Zaginionej Bibliotece.

Z zapowiedzi warto wspomnieć o wydawnictwie Vis-à-vis/Etiuda i książkach Briana Aldissa, które ukażą się ich nakładem. Będzie to M.R.O.K. oraz Super Państwo. Z innych wieści, Szczepan Twardoch otrzymał nagrodę „Książka Lata” Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, przyznawaną przez Bibliotekę Raczyńskich za zbiór opowiadań Tak jest dobrze. Jak już jesteśmy przy tym autorze, w tym miejscu do przeczytania jego artykuł o Józefie Mackiewiczu. Na FB Fabryki Słów można przeczytać o nowym projekcie Mai Lidii Kossakowskiej ochrzczone nazwą sushipunk, czyli „mamy tu do czynienia z dalekowschodnią powieścią noir, która będzie pozostawała wierna zasadom obowiązującym w mandze”. A sama autorka ma ochotę na coś w stylu Tarantino, książka jest na etapie opracowywania fabuły. Z zagranicznych wieści Steven Erikson donosi, że zakończył pracę nad swoją najnowszę powieścią osadzoną w tym samym świecie co Malazańska Księga Poległych. The Forge of Darkness skupi się na przeszłości Tiste Andii i Anomandera Rake’a.

Na zakończenie, słówko o nadchodzących spotkaniach z autorami. W dniu 22 listopada w auli Starego BUW-u na UW od godziny 20:15 będzie można zastać Jacka Komudę, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie: „Czy można wskrzesić I Rzeczpospolitą?”. Dzień później, tj. 23 listopada, w Bibliotece Głównej w Krośnie odbędzie się spotkanie z Andrzejek Pilipiukiem. Zapraszamy!

Wyboru dokonali: Maria „Metzli” Roszkowska, Sylwester „Sharin” Kozdroj

This entry was posted on poniedziałek, Listopad 14th, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.