Kilka dni temu, tj. 21 listopada 2011 roku, zmarła Anne McCaffrey, osoba odpowiedzialna w fantastyce za cykl Jeźdźcy Smoków z Pern. Początki smoczego uniwersum amerykańskiej pisarki sięgają 1968 roku, kiedy to wspomniana autorka opublikowała opowiadanie Weyr Search, tekst będący wstępniakiem do powieści Jeźdźcy Smoków. Powieści uhonorowanej nagrodą Hugo. Warto dodać, że była to pierwsza tego typu nagroda przyznana kobiecie za literaturę science fiction. Dlaczego o tym wspominamy? Bo tak trzeba. Choć twórczość Anne McCaffrey trudno zaliczyć do tej ‚wysokich lotów’, to jednak dla wielu osób była to jedna z pierwszych styczność z literaturą fantastyczną.

Krótkie podsumowanie, czas zacząć. Poprzednim razem trafiło się trochę zapowiedzi, dlatego w tym tygodniu, tak dla zachowania równowagi, będzie ubogo. Na co należałoby zwrócić uwagę? Koniecznie zajrzyjcie na blog Wojtka Sedeńki. Znajdziecie na nim sporo informacji o zawartości kolejnych tomów “Rakietowych szlaków” oraz słówko Smoczej Damie. Natomiast entuzjastów elektronicznej książki na pewno zainteresuje wiadomość, jaką podała na swoim FB ArsMachina. Mianowicie wydawnictwo podpisało umowę z firmą Woblink; na dniach powinna też być nawiązana bliższa znajomość z firmą Virtualo. Trwają też rozmowy z siecią Whispernet firmy Amazon, aczkolwiek ich sfinalizowanie nie nastąpi wcześniej niż w przyszłym roku. I jak stwierdza sam wydawca: „Tak czy inaczej oznacza to, że już wkrótce Ars Machina zagości na waszych czytaczach i tabletach.” Jak wspominaliśmy wcześniej, kolejny numer Fantasy & Science Fiction ma się ukazać w grudniu, informacja została potwierdzona na forum Drugiego Obiegu Fantastyki – aktualnie jest w drugiej korekcie, na dniach powinien trafić do druku. Trzymamy kciuki.

Z innych wieści, warto wspomnieć o Międzynarodowych Targach Łódzkich, podczas których będzie miał miejsce I Salon Ciekawej Książki, a jednym z gości będzie Andrzej Sapkowski. Termin spotkania to 10 grudnia, o godz. 15. Poza tym do obejrzenia zapis spotkania z Jackiem Komudą na Uniwersytecie Warszawskim, dwa wywiady do przeczytania ze Szczepanem Twardochem (jeden w „Uważam Rze”, drugi w „Krytyce Politycznej”) oraz również do obejrzenia wywiad z Terrym Pratchettem.

Premiery

Tutaj też kiepsko, w tym tygodniu premiera warta odnotowania to pierwszy tom “Tańca ze smokami” George’a R. R. Martina. Warto również wspomnieć o premierze trzeciego komiksu obrazującego wydarzenia sagi Mroczna Wieża Stephena Kinga („Mroczna Wieża: Zdrada”) oraz wznowieniu powieści „Desperacja” i „Regulatorzy”. Wydawnictwo Albatros zaprasza do lektury.

Wyboru dokonali: Sylwester „Sharin” Kozdroj, Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 28 listopada, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.