Okres przedświąteczny ma swoje prawa, ciekawych newsów jakby mniej, stąd też dwutygodniowy odstęp w prezentowaniu kolejnej porcji wiadomości. Ale zanim do nich przejdziemy trzeba wspomnieć o pierwszym Wrocławskim Spotkaniu z Fantastyką, które miało miejsce 10 grudnia w kawiarni „Literatka”. Tematem jak wcześniej wspominaliśmy była “Rozgwiazda” Petera Wattsa. Premierowe spotkanie należy zaliczyć do udanych, kolejne w styczniu, a tematem będzie antologia Powergraphu “Głos Lema”. Więcej o samym spotkaniu i dyskusji jaka się na nim pojawiła mam nadzieję napisać w późniejszym terminie (w tym miejscu lub stricte poświęconym wrocławskim WSF). A teraz wracamy do zwykłego przeglądu co interesujących nas wydarzeń.

Na początek zapowiedzi. Ars Machina na wiosnę planuje wydać Daniela Abrahama “The Dragons Path”. Natomiast ze strony Maga mamy już bardzo konkretne plany na styczeń oraz luty. W pierwszym miesiącu zobaczymy książkę Joe Abercrombiego “Zemsta najlepiej smakuje na zimno” oraz “Smok Griaule” Luciusa Sheparda. W kolejnym miesiącu Jim Butcher i jego “Pełnia księżyca”. W Rebisie na styczeń Patrick Rothuss “Czas mędrca” (tom 2) oraz nowe wydanie Philipa K. Dicka „Transmigracja Timothy’ego Archera”. Na naszym forum nowe wydawnictwo Almaz odkryło swoje zapowiedzi, a wśród nich m.in. Grzegorz Drukarczyk “Bogowie są śmiertelni”, Nancy Kress “Księżyc prawdopodobieństwa” i antologia “Świat braci Strugackich – Czas uczniów”.

Przechodząc dalej do zapowiedzi książek, ale elektronicznych, jak można przeczytać na stronie Runy “Runy hordów” Magdaleny Salik zostaną wydanie tylko w postaci e-booka. Dobre czy złe posunięcie? Tak tłumaczy to wydawca: Chyba wszyscy czytelnicy zdają sobie sprawę z problemów, które występują od jakiegoś czasu na rynku książki papierowej. Ten „jakiś czas” staje się niestety coraz dłuższy, a cierpią na tym szczególnie książki początkujących, niezbyt jeszcze znanych autorów. Dlatego, zamiast czekać, aż coś się ostatecznie wyjaśni, Runa zdecydowała się na opublikowanie drugiego tomu Dolin mroku jeszcze w grudniu 2011, na razie wyłącznie w postaci elektronicznej (plik epub). Plan jest taki, że jeśli w sprzedaży książek papierowych nastąpi korzystna zmiana, wydanie papierowe ukaże się niedługo przed premierą tomu trzeciego, a w przeciwnym wypadku także trzecia część zostanie wydana tylko w postaci elektronicznej. Z jednej strony może to być ciekawy eksperyment, chociaż z drugiej dość ryzykowny biorąc pod uwagę raczkujący dopiero rynek e-booków w Polsce. Kończąc ten temat – na platformie Woblink znaleźć można trzy pozycje Ars Machiny, książki Petera Wattsa “Rozgwiazda” i “Wir” oraz Karla Schroedera “Słońce Słońc”.

A poza tym… trailer do drugiego sezonu “Gry o tron”, do poczytania drugi szkic historii SF na blogu Wojtka Sedeńki, czat z Domagalskim oraz informacja o nagrodzie “Dziennikarski Laur” dla Lecha Jęczmyka. Ponadto wywiad z George’em R. R. Martinem i Charlsem Strossem.

Premiery

Słabiutko strasznie i to nawet biorąc pod uwagę dwa tygodnie. Jedynie “Conan i pradawni bogowie” Roberta E. Howarda w najnowszym wydaniu Rebisu.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on wtorek, 20 grudnia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.