Święta już dawno za nami. Pewnie większość z nas zdążyła już dawno zapomnieć o tym czasie czy zabawie na Sylwestra, a długi weekend z tytułu wolnego 6 stycznia jest już tylko wspomnieniem. Najwyższy więc czas wrócić do normalnego rytmu pracy i tym samym do naszych podsumowań. Od ostatniego razu zdążyło się nazbierać sporo ciekawych informacji, którymi możemy się z Wami podzielić (lub o nich przypomnieć).

Z nowym rokiem przyszedł czas na nowe plany z wydawnictw. Zaczynając od Powergraphu, w pierwszym półroczu ukaże się powieść Aleksandra Głowackiego “Alkaloid”, światło dzienne ujrzy również kolejna cześć ze świata Meekhanu, czyli “Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Oprócz tego wydawnictwo planuje dla nas parę antologii opowiadań: o bohaterze heroicznym oraz steampunkowo – cyberpunkową pod redakcją Sławka Spasiewicza oraz długo wyczekiwane “Wielkie dzieło czasu”. W nowym roku również dwie powieści Rafała Kosika – drugi tom opowiadań “Nowi ludzie” i dla młodszych “Felix, Net i Nika oraz Światło Zero”. W wydawnictwie Mag w styczniu w serii Uczta Wyobraźni zobaczymy “Smoka Griaule’a” Luciusa Sheparda, w lutym „Pełnia księżyca” Jima Buthera oraz „Stan wstrzymania” Charlesa Strossa. Plany na kolejne miesiące można znaleźć tutaj. Osoby, które czekają na „Republikę złodziei” Scotta Lyncha muszą uzbroić się w cierpliwość, premiera książki na Zachodzi została przesunięta na jesień 2012. Z wydawnictwa Zysk płyną informacje o drugim tomie „Tańca ze smokami” George’a R. R. Martina, który będzie mieć premierę 21 lutego oraz wznowieniach kolejnych części „Koła Czasu” – w styczniu „Wielkie polowanie”, w lutym”Smok odrodzony”.

W wydawnictwie Vis-à-vis/Etiuda 26 stycznia ukaże się “Superpaństwo” Briana W. Aldissa, natomiast w lutym nakładem Książnicy ukaże się “Kościotrzep” Cherie Priesta – powieść nominowana do Hugo i Nebuli 2010, jak również laureatka nagrody Locusa 2010. Z Ars Machiny płyną wieści o losie “Behemota”, ostatnia część trylogii Ryfterów – ukaże się najprawdopodobniej w jednym tomie, w związku z tym jego premiera przesunie się na drugą połowę roku. Z bloga Wojtka Sedeńki można dowiedzieć się, że “Rakietowe szlaki” doczekają się szóstego tomu (tutaj projekt okładki). Na wiosnę Wydawnictwo Literackie zapowiedziało wydanie książek Stanisława Lema: „Bajki robotów” oraz „Dziennik gwiazdowe”. W marcu ukaże się natomiast książka Łukasza Orbitowskiego „Widma”, alternatywnej historii o pokoleniu Kolumbów z Kamilem Baczyńskim na czele oraz „Zachodni portal Katedry Lugdunum”, najnowsza powieść Marka S. Huberatha. W serii Nowej Fantastyki na luty planowane jest wydanie książki Drewa Magary’ego „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”. Poza tym czeka nas parę wznowień. W Nowej Prozie ukażą się książki Neila Gaimana: “Nigdziebądź”, “Dym i lustra” oraz “Księga cmentarna”. Nakładem Rebisu wyjdzie 24 stycznia “Transmigracja Timothy’ego Archera” Philipa K. Dicka, natomiast kolejne tomy Conana z Cimerii powinny ukazać się w tym roku, najprawdopodobniej w marcu i czerwcu.

Warto też wspomnieć o przewidzianej premierze na luty dwumiesięcznika “Coś na progu”, w którym ukażą się m.in. Niepublikowane teksty H. P. Lovecrafta, Edwarda Lee oraz S.T. Joshiego. Czasopismo ukaże się nakładem nowego wydawnictwa Dobre Histiorie, które jest również organizatorem konkursu na opowiadanie inspirowane twórczością H. P. Lovecrafta – zwycięski tekst ukaże się w antologii “Cienie spoza czasu”. Więcej informacji w tym miejscu.

Z innych wieści, George R. R. Martin został uznany autorem roku przez USA Today; dla chętnych mamy do poczytania fragment “Winds of Winter”. A ponieważ styczeń to często czas podsumowań: wydawnictwo Ars Machina podzieliło się swoim za rok 2011, natomiast pod względem czytelniczym oceniają Wojtek Sedeńko, Michał Cetnarowski oraz Marcin Zwierzchowski. Na deser przemyślenia Wawrzyńca Podrzuckiego o technologicznej osobliwości.

Premiery

Ciekawe premiery w tym roku jeszcze przed nami, póki co, nakładem wydawnictwa Mag ukazała się książka Joe Abercrombiego „Zemsta najlepiej smakuje na zimno”

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 16 stycznia, 2012 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.