„Antologia Steampunk” – red. Ann i Jeff Vandermeer

Witajcie w niesamowitym świecie fantastycznych przygód, których nigdy nie zapomnicie. Genialny naukowiec próbuje pokrzyżować plany złowrogiego doktora, którego machinacje mogą doprowadzić do końca świata. Odważny kapitan Napier toczy walkę z diabolicznym Królem Karlem oraz PhyrePhoxem. Wynalazca Cosmo Cowperthwait zmuszony jest chronić Królową, ponieważ Bóg nie wie nic o dziwkarstwie. Panie z Klubu Księżycowego Ogrodnictwa, planują upiększenie Księżyca, ale najprawdopodobniej jedynie uwolnią swoje piękne miasto od śmierdzącego problemu.

Steampunk to połączenie wiktoriańskiej elegancji z nowoczesną technologią. Znajdziecie tu roboty na parę, podrasowane dyliżanse, szalonych naukowców, ciasno dopasowane surduty oraz ogromne sterowce napędzane romansami w świetle lamp gazowych. Prosto od redaktorów doskonałej antologii „The New Weird”, oto steampunk!

Przygotujcie się na ostrą jazdę.

Zawartość antologii:

• Jeff VanderMeer, Ann VanderMeer – Przedmow
  • Jess Nevins – Wstęp:  XIX-wieczne korzenie steampunka (Introduction: The Nineteenth Century Roots of Steampunk) Rick Klaw – Parowy Wehikuł Czasu: Ujęcie Popkulturowe (The Steam-driven Time Machine: A Pop Culture Survey)
  • Bill Baker – Steampunk graficzno-sekwencyjny: steampunk w komiksach (The Essential Sequential Steampunk)
  • Michael Moorcock – Błogosławieństwo: fragment powieści Warlord of the Air (Benediction: Warlord of the Air)
  • James Blaylock – Maszyna Lorda Kelvina (Lord Kelvin’s Machine)
  • Ian MacLeod – Dar Ust (The Giving Mouth)
  • Mary Gentle – Słońce na Poddaszu (A Sun in the Attic)
  • Jay Lake – Nadciąga Bóg Klaun (The God-Clown Is Near)
  • Joe Lansdale – Spotkanie Parowego Człowieka z Prerii i Mrocznego Jeźdźca: Powieść Wagonowa (The Steam Man of the
  • Prairie and the Dark Rider Get Down: Dime Novel)
  • Molly Brown – Klub Księżycowego Ogrodnictwa (The Selene Gardening Society)
  • Ted Chiang – Siedemdziesiąt Dwie Litery (Seventy-Two Letters)
  • Paul Di Filippo – Wiktoria (Victoria)
  • Rachel E. Pollock – Odbite Światło (Reflected Light)
  • Stepan Chapman – Minuty Ostatniego Spotkania (Minutes of the Last Meeting)
  • Neal Stephenson – Ustęp z Trzeciego i Ostatniego Tomu Plemion Wybrzeża Pacyfiku (Excerpt from the Third and Last Volume of the Tribes of the Pacific Coast)

W zestawieniu brakuje jednego opowiadania („The Martian Agent, A Planetary Romance” autorstwa Michaela Chabona), ponieważ oryginalny wydawca nie udzielił pozwolenia na jego sublicencjonowanie.

Fragment:

Di Filippo, Paul „Wiktoria”