„Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” – Charles Yu

Elektryzująco oryginalna powieść, która zakrzywia czas i wyobraźnię

Klienci firmy Time Warner Time każdego dnia wsiadają do wehikułów czasu i usiłują zrobić jedyną rzecz, której robić nie powinni: zmienić przeszłość. Gdy któryś z nich wpadnie w tarapaty, Charles Yu śpieszy mu z pomocą. Czyhające na samotnych seksboty, paradoksy skaczące jak ceny akcji na giełdzie, więżące nieuważnych podróżników pętle czasowe – na użytkowników komercyjnych wehikułów czeka wiele niebezpieczeństw.

Wszystko to blednie jednak w porównaniu z kłopotami, w jakie wplątał się Yu. Zaczęło się od tego, że zastrzelił przyszłego siebie. Teraz, mając za towarzyszy: TAMMY, czyli popadający w depresję system operacyjny, oraz Eda, nieistniejącego, ale ontologicznie niesprzecznego psa, Charles spróbuje ocalić swoją przyszłość. Wyrusza w nieznane, w przeszłość i w czas poza czasem.

Charles Yu (ur. w 1976 r.) – amerykański pisarz, z wykształcenia prawnik. W 2007 roku za zbiór opowiadań „Third Class Superhero” został uhonorowany National Book Award jako jeden z pięciu najlepiej zapowiadających się twórców młodego pokolenia. W trzy lata później opublikował debiutancką powieść – „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym uniwersum”. Książka była nominowana do prestiżowej Nagrody im. Johna W. Campbella, regularnie pojawia się także we wszystkich zestawieniach najciekawszych powieści fantastycznych ostatnich lat.

Fantastyczna historia o podróży w czasie, mieszająca fikcję i rzeczywistość, napisana stylem, który zwala z nóg. (…) Jedna z najlepszych powieści minionego roku. (…) Nigdy nie czytałem takiej książki.

Andrew Liptak, SF Signal

Złożona, inteligentna, przekraczająca granice gatunku kapitalna historia (…) mądra i tragiczna, angażująca wszystkie regiony umysłu i ciała.

Ander Monson, „The New Your Times”

„Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” to wyśmienity debiut.

Adam Roberts, „The Guardian”

Podróże w czasie są przedstawione, w piękny sposób, jako „teoria żalu, ubolewania” – ta oszałamiająca debiutancka powieść momentami zbyt inteligenta dla własnego dobra.

David Evans, “The Independent”

Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie jest czymś rzadko spotykanym –autentycznie oryginalną powieścią. Yu zbudował niezwykłą, piękną i skomplikowaną maszynę, której puls niesie w sobie tyle samo krwi, co elektryczności.

Kevin Brockmeier, autor „The View From the Seventh Layer”

Zobacz również:

Fragment:

„Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” – Charles Yu (fragment I)

„Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” – Charles Yu (fragment II)

Recenzja:

„Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” Charles Yu – Maria „Metzli” Roszkowska