„Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata” – Jack Vance

Cykl o „Umierającej Ziemi” to sztandarowy i najlepszy przykład dobrej fantastyki przygodowej. Jack Vance uważany jest za wielkiego mistrza fantastyki, a stworzonemu przez niego cyklowi powieściowemu złożyli hołd najwięksi amerykańscy i brytyjscy autorzy, tworząc słynną antologię „Pieśni Umierającej Ziemi”. Tom redagował Gardner Dozois i George R.R. Martin, a opowiadania napisali tacy autorzy jak: Neil Gaiman, George Martin, Robert Silverberg, Dean Koontz, Mike Resnick, Williams (Tad, Liz i Walter), Dan Simmons, Elizabeth Hand, Glen Cook, Howard Waldrop, Elizabeth Moon, Jeff Vandermeer, Kage Baker i Lucius Shepard.

Tom „Umierająca Ziemia” zawiera dwa tomy opowieści: „Umierającą Ziemię” i „Oczy Nadświata”.

Ziemia u kresu swego czasu to mroczne miejsce, tak odwieczne, że zaginęła pamięć o jego początkach. Stulecia w deszczu i na wietrze skruszyły i wygładziły granit, a słońce jest małe i czerwone. Miliony miast rozpadły się w pył. W miejscu, gdzie kiedyś żyły starożytne ludy, mieszka kilka tysięcy dziwaków. Na Ziemi zapanowało zło… Ziemia umiera…

W opowieściach z tomu „Umierająca Ziemia” zapoznajemy się różnymi krainami z najważniejszymi czarnoksiężnikami planety. W tomie „Oczy Nadświata” bohaterem jest oszust, złodziej i cwaniak imieniem Cugel, który podpadł bardzo potężnemu czarnoksiężnikowi i teraz – chcąc nie chcąc – musi wypełnić nakazaną mu przez niego niebezpieczną misję.
Przemierza więc krainy Ziemi u kresu czasu, przeżywa nieprawdopodobne przygody, a jego krnąbrny i złodziejski charakter oraz niewyparzona gęba często pakują go w potężne kłopoty. Cugel nie na darmo zyskał jednak przydomek – Sprytny.

Przenieś się w odległą przyszłość, gdzie magia i nauka stanowią jedno, a Ziemia ma przed sobą jeszcze tylko kilkadziesiąt lat życia.

Fragment:

Vance, Jack „Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata”

Recenzja:

Vance, Jack „Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata” – Sylwester „Sharin” Kozdroj