Wywiady

Wywiad z Tomem Holtem – 12.09.2011

Marek Doskocz: Napisałeś ponad 20 humorystycznych powieści fantasy, z czego dwie ukazały się do pory w Polsce. Jak zaczęła się twoja przygoda z fantastyką?

Tom Holt: Nie byłem świadomy tego, że to, co pisałem, to było fantasy, dopóki nie powiedział mi tego mój wydawca. Traktowałem to, jako coś, co po prostu mnie bawiło, odwoływało się do mojego poczucia humoru. Podejrzewam, że wielu dobrych pisarzy tego gatunku postrzega siebie jako po prostu pisarzy, a nie pisarzy fantasy, tak jak na przykład Tolkien czy J.K. Rowling. Fantasy jest współczesnym określeniem, jakie nadaje się jednej z tej najstarszych form fikcji. Najstarsza z zachowanych komedii – „Acharnejczycy” Arystotelesa to stuprocentowa humorystyczna fantasy, zgodnie z tym, jak rozumiemy to pojęcie dzisiaj.

Matuszek1Wywiad z Pawłem Matuszkiem, część 1 – 11.12.2009

Pewien typ informacji zyskuje na znaczeniu, gdy publikuje się go w konkretnym czasie i sprzyjających ku temu okolicznościach. Tak też jest z pierwszą częścią wywiadu z Pawłem Matuszkiem, byłym już redaktorem naczelnym Nowej Fantastyki. Postanowiliśmy przyśpieszyć publikację, dzieląc wywiad na dwie części.

W pierwszej Paweł Matuszek odpowiada o swoim odejściu z NFu czy zdradza kilka informacji o nowym projekcie. Teraz też dopiero zdążyliśmy zacząć rozmowę o literaturze, do której wrócimy w dalszej części wywiadu.

zoranWywiad z Zoranem Krušvarem – 26.10.2009

Zapraszamy do lektury wywiadu z Zoranem Krušvarem, autorem książki “Wykonawcy Bożego Zamysłu”, która ukazała się w Polsce 30 września nakładem wydawnictwa Runa. Z wykształcenia pyscholog, obecnie pracuje jako pisarz, dziennikarz oraz menedżer projektów kulturalnych. Czterokrotny laureat chorwackiej nagrody z dziedziny fantastyki, “Sfera”. W Chorwacji “Wykonawcy Bożego Zamysłu” zostali przyjęci bardzo entuzjastycznie, a wokół książki zdążył wyrosnąć spory ruch fanowski. Autor prowadzi bloga w języku angielskim, który jest tłumaczony na polski.

kp3

Wywiad z Krzysztofem Piskorskim – 26.05.2009

Zapraszamy, do drugiego już, wywiadu przeprowadzonego przez Zaginioną Bibliotekę. Tym razem w ogień pytań trafił Krzysztof Piskorski, autor m.in. “Zadry”, “Opowieści piasków”, “Pocztu dziwów miejskich”.

Urodzony w 1982 roku autor z Wrocławia — żeglarz, perkusista, wielbiciel historii oraz literatury. Studiował archeologię, informatykę, pracował m.in. jako dziennikarz komputerowy. Pisze od czasów szkoły podstawowej, z początku autor scenariuszy i tekstów o grach RPG, debiutował literacko w roku 2004 na łamach wydania specjalnego „Nowej Fantastyki”. Twórca orientalizującego cyklu Opowieść Piasków, wyróżnianej alternatywnej historii „Zadra”, a także licznych opowiadań publikowanych w wielu antologiach i magazynach. W roku 2009 po raz pierwszy nominowany do nagród literackich im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego.

Wywiad z Rafałem W. Orkanem – 12.04.2009

Zapraszamy do lektury wywiadu z Rafałem W. Orkanem, autorem debiutanckiej książki “Głową w mur”. Jest to jednocześnie pierwszy wywiad, który pojawia się na naszej stronie.

Sam o sobie pisze: Wrocławianin, fantasta, koneser czarnych myśli i kolorowych koszmarów. Osobnik trudny w obsłudze, choć podobno posiada parę niegroźnych zalet.