fantastyka_04_09Uczta Wyobraźni wydawnictwa Mag zyskała wielu fanów w kręgach czytelników fantastyki. Ta popularność zaowocowała ostatnio w Wydaniu Specjalnym Fantastyki, które zostało poświęcone serii. Na numer 4/2009 złożyły się cztery opowiadania autorów wydanych już w naszym kraju: K. J. Bishop, Charlesa Strossa, Jeffa VanderMeera oraz Hala Duncana.

„Sztuka umierania” K. J. Bishop otwiera wydanie. Jest to opowieść o postaciach przypominających bohaterów „Akwaforty”. Także miejsce akcji – miasto Galuth – jest podobne do Ashmoil, o czym autorka wspomina we wprowadzeniu. Samo opowiadanie jest próbką umiejętności Bishop, może jeszcze nie tych najwyższych, ale widać już potencjał na przyszłą pisarkę. „Sztuka umierania” była pierwszym utworem autorki, nie licząc prac związanych z nauką i szkołą. Łączy Dziki Zachód, powiew orientalizmu ale też odnosi się do kultury masowej, szukania sensacji, bezczelności prasy. Bishop rozmiłowuje się w nawiązaniach, ma wiele inspiracji, ale umieszczenie tak wielu rzeczy w jednym, i to dość krótkim, opowiadaniu sprawiło, że potencjał został tylko obietnicą czegoś wielkiego, co później przerodziło się w powieść, która tak autorkę rozsławiła. Tylko że może być tak samo jak po lekturze „Akwaforty”, którą zaczyna się doceniać dopiero po jakimś czasie.

Drugim opowiadaniem jest napisana przez Charlesa Strossa „Nierównowaga sił”. I Ziemia stała się płaska… I to wcale nie Dysk w stylu Pratchetta. Ktoś lub coś, dla eksperymentu lub też dla żartu, rozpłaszczyło naszą planetę i w dodatku przeniosło nas do Obłoku Magellana. Pomysł i realizacja Strossa na dobrym poziomie, śmiem twierdzić, że lepszym niż teksty zawarte w „Accelerando”, pod warunkiem, że nikt nie zrazi się pierwszymi stronami i bijącymi z nich politycznymi agitacjami. Może być to męczące i zniechęcające, ale jeśli miniemy te parę stron, później dostajemy coś naprawdę dobrej jakości. Wizję alternatywną Ziemi, wyrazistą i poruszającą, zaskakującą i przerażającą.

Kolejnym tekstem są „Trzy dni w przygranicznym mieście” Jeffa VanderMeera. Autor upodobał sobie miasta, miasta żyjące, z duszami. Tutaj mamy do czynienia z tworem, który zobaczyć można jedynie na granicy wzroku i to jedynie przez chwilę, jest mistyczny, owiany legendą. Główna bohaterka poszukuje swojego zaginionego męża. Te działania są przeplatane retrospektywą zdarzeń związanych z codziennością jej małżeństwa. Są wzloty i upadki, są dobre i złe chwile, ale jest też miłość, która determinuje kobietę do niestrudzonych poszukiwań. W tym krótkim opowiadaniu VanderMeer daje również próbkę swojej nieprzeciętnej fantazji m.in. w opisie konduktu pogrzebowego. Taka mała próbka tego, co w „Mieście szaleńców i świętych” oraz w „Podziemiach Veniss” zerwało się ze smyczy.

Ostatnim opowiadaniem czy też nowelką zajmującą pół wydania jest „Ucieczka z piekła” Hala Duncana. Autor znany nam z „Księgi Wszystkich Godzin” zaskakuje… prostotą. Nie ma tutaj skakania w czasie, po epokach, miejscach czy światach. Opowiada historię czwórki bohaterów, którzy umierają i idą do piekła, a piekło to nie kotły i diabły z widłami na każdym kroku. Wizja tego miejsca jest dlatego bardziej przerażająca, że tak nam bliska, przypomina rzeczywistość. Opisy są rodem z ziemskiego padołu, okrucieństwa czynione ludziom przez ludzi, to oni stają się tam demonami i męczą dusze nowo przybyłych potępionych. Tym, dla których „Welin” był ciężkostrawny, „Ucieczka z piekła” może o wiele łatwiej trafić w gusta. Utwór ten spełnia standardowe kryteria opowiadania, aż dziw bierze, że napisał go Hal Duncan.

Wydanie Specjalne Fantastyki zostało skierowane przede wszystkim do fanów serii Uczta Wyobraźni. Rozwiązany po części został problem wydania antologii twórczości tych autorów w zwartej formie książkowej. Po części, ponieważ te cztery teksty to tylko kropla w morzu opowiadań, jakie wielbiciele chcieliby przeczytać. Z drugiej strony ten numer może też posłużyć jako próbnik dla czytelników niezdecydowanych, czy sięgnąć po książki z serii wydawnictwa Mag. Nie zaszkodzi spróbować.

Autor: Piotr Młynek

W numerze:
K.J. Bishop „Sztuka umierania”
Charles Stross „Nierównowaga sił”
Jeff VanderMeer „Trzy dni w przygranicznym miasteczku”
Hal Duncan „Ucieczka z piekła”

This entry was posted on niedziela, 8 listopada, 2009 and is filed under Prasa. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.