Imperium Malazańskie, mocarstwo stworzone przez cesarza Kellenveda, podbijało i siało postrach wśród wszystkich narodów świata. Niosło cywilizacje i rozwój, ale także jarzmo zniewolenia i utraty niepodległości. Grupa najemników poprzysięgła nie spocząć dopóki Imperium będzie istniało, stworzyła bractwo, Karmazynową Gwardię, która po latach powraca, aby stoczyć decydującą bitwę z Malazańczykami.

Ian Cameron Esslemont wraz ze Stevenem Eriksonem stworzyli na własny użytek świat fantasy, w którym toczyli gry rpg. Znudzeni tym co jest na rynku, chcieli czegoś oryginalnego, nowego i pewnie przede wszystkim własnego. Tak powstało uniwersum, w którym na pierwszym planie są liczni bogowie i ascendenci, imperia i królestwa, starożytne istoty i nowe stowarzyszenia, a zwykli ludzie nigdy nie stoją na przegranej pozycji.

Esslemont zaistniał w Polsce dzięki książce „Noc Noży”, która ukazała się w 2007 roku. Spotkała się ona z sporą krytykowaną, jednak dla wielu fanów stanowiła wartość informacyjną o przełomowych wydarzeniach w historii Imperium Malazańskiego. Autor jednak nie zniechęcił się niepochlebnymi opiniami, chodziły słuchy, że pracował nad swoimi umiejętnościami także uczęszczając na kurs pisarski. Niemniej jednak dla czytelnika nieważne jest to jak to zrobił, że zaczął pisać poprawnie, ważne że tak po prostu się stało.

„Powrót Karmazynowej Gwardii” jest książką o niebo lepszą od debiutu Esslemonta, czyta się ją bez większych zgrzytów, momentami wciąga, intryguje opisywanymi wydarzeniami i zdradzanymi tajemnicami. Odkrywa przed fanami karty z historii Karmazynowej Gwardii, organizacji o której Erikson tylko wspomniana, opisuje wydarzenia z drugiej strony barykady. Nie wojnę Imperium o nowe ziemie czy w obronie już podbitych, a działania bractwa, które zaprzysięgło walczyć do ostatniego żołnierza z okrutnym ciemiężcą jakim jest cesarstwo pochodzące z wyspy Malaz. Powracają jednak bohaterowie znani z powieści Eriksona, m.in. Mallick Rel, cesarzowa Laseen czy imperialny mag Tayschrenn. Akcja książki rozpoczyna się parę lat później niż ta opisywana w „Ogrodach Księżyca”, co też sprawia, że lepiej wstrzymać się z lekturą „Powrotu Karmazynowej Gwardii” do zapoznania się z treścią nawet szóstego tomu Malazańskiej Księgi Poległych, aby nie popsuć sobie zabawy z czytania jakimś na pierwszym rzut oka niewielkim spoilerem.

Esslemont pisarsko się poprawił, ale nie na tyle aby dorównać swojemu koledze Eriksonowi, pewnie nigdy to nie nastąpi, bo zdaje się, że popularny ICE jest mniej utalentowany literacko. Nie można jednak odebrać mu pomysłowości, to on jest twórcą dużej części postaci, które występują w Malazańskiej Księdze Poległych, czy też krain, historii, ras, rozwiązań związanych z systemami magii, którymi posługują się magowie w tym świecie. Jednak Esslemont na tyle popracował nad swoim warsztatem, że można uznać to za poziom przyzwoity, który fanów na pewno nie odstraszy od poznania jeszcze dogłębniej tego uniwersum. Największymi zarzutami mogą być mało dynamiczne opisy, a i niektóre dialogi wyglądają jak wyjęte z nie najlepszej sesji rpg. Mimo to całość trzyma poziom, który nie powinien zawieść. Nie spotykamy się tutaj z tak rozbudowaną fabułą jak u Eriksona, gdzie w każdym zdaniu może kryć się istotna informacja dla losów świata. Esslemont tworzy o wiele prostsze historie, mniej zawiłe, a w rezultacie mniej zaskakujące czytelnika.

„Powrót Karmazynowej Gwardii” to książka zdecydowanie dla fanów Malazańskiej Księgi Poległych, którzy chcą zagłębić się jeszcze bardziej w uniwersum stworzone przez dwóch Kanadyjczyków. Otrzymają to w niezłej formie, spędzą miło czas na lekturze powieści Esslemonta, która w rezultacie jest całkiem przyzwoitym czytadłem.

Autor: Piotr Młynek

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału:Return of the Crimson Guard
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: 4 września 2009
ISBN: 978-83-7480-142-3
Oprawa: miękka
Format: 115 x 185
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 504
Tom cyklu: 1

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Return of the Crimson Guard
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: 4 grudnia 2009
ISBN: 978-83-7480-149-2
Oprawa: miękka
Format: 115 x 185
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 456
Tom cyklu: 2

This entry was posted on poniedziałek, 25 stycznia, 2010 and is filed under Recenzje. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.