Ostatni dzień października powoli dobiega końca, jutro większość z was ruszy na groby bliskich. Dziś jednak pewnie część będzie bawić się na imprezach z okazji Halloween czy Dziadów. Są pewnie wśród was i takie osoby, które mają zamiar wieczorem chwil kilka z dobrą książką spędzić. Sam się do nich zaliczam, wpierw jednak trzeba podsumowanie napisać. A mimo tego nietypowego wstępu, ostatni tydzień obrodził w kilka nowości, więc jest o czym pisać.

Zacznijmy może od biografii wybitnych autorów fantastyki. W listopadzie do księgarń trafi  „H.P. Lovecraft: Biografia” autorstwa S.T. Joshiego. Będzie to dzieło liczyć tysiąc sto stronic, teraz tylko cena nieznana, ale pewnie też zrobi spore wrażenie, gdy tylko Zysk ją ujawni. Zaś za sprawą wydawnictwa Mystery będzie można nabyć „J.R.R. Tolkien. Biografia”, a napisał ją  Humprey Carpenter. Też ukaże się w listopadzie.

W jednym z poprzednich podsumowań pisaliśmy o „Sadze Drenajów”, tym razem do zapowiedzi trafił drugi tom. „Króla poza bramą” będzie można kupić już 16 listopada. Za to w serii „Zwrotnice czasu” pojawi się kolejna książka. Tym razem będzie to rozszerzone wydanie „Quietusa” Jacka Inglota, ale to dopiero w przyszłym roku. Fanów Pratchetta zaś ucieszy wiadomość o wznowieniu książki „Wolni Ciutludzie” w nowym, Cholewy, tłumaczeniu.

A za granicą tym razem mizernie. Jeno dwa wywiady (było ich więcej ale tylko te wydały się interesujące). Pierwszy z Joe Abercrombie’m, drugi z Cory Doctorowem. Oprócz tego na Tor.com można przeczytać artykuł „Steampunk and History”.

Premiery:

W tym tygodniu nie będę was nakłaniał do kupienia książek niefantastycznych. Tym razem mam co polecić. A mianowicie na pewno warto sięgnąć po wznowienie „Maszyny różnicowej” Sterlinga i Gibsona oraz „Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata” Jacka Vance’a czyli dwa pierwsze tomy, zebranej w jednej książce, cyklu „Umierająca Ziemia”.

A jeśli książek wam mało, to może zaciekawią was najnowsze numery Nowej Fantastyki, Czasu Fantastyki, Fantastyki Wydania Specjalnego oraz Science Fiction, Fantasy i Horror, które od tego tygodnia znajdują się już w sprzedaży.

Ps. A w najnowszej Lampie (to znaczy październikowej) można przeczytać ciekawy wywiad z Witem Szostakiem.

Wyboru dokonał: Łukasz „Maeg” Najda

This entry was posted on niedziela, 31 października, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.