Dzisiejszy wpis będzie chyba moim najkrótszym spośród tych, które się dotychczas w cotygodniowym przeglądzie ukazywały. Miniony tydzień jest naprawdę niemrawy i niespecjalnie jest o czym pisać. Na potwierdzone zapowiedzi na następny rok jeszcze za wcześnie. Wydawnictwo Mag obiecało w tym miesiącu wrzucić na swoją stronę zapowiedzi na styczeń i luty, ale kiedy dokładnie to nastąpi – nie wiadomo. Pozostaje więc cierpliwie czekać, mając na osłodę premiery wcześniej zapowiadanych książek.

Ale nie będę przechodzić od razu do premier – aż tak tragicznie nie było i mam dla Was parę nowych wieści. W tym tygodniu do listy oczekiwanych premier książek można dopisać również czasopismo. Oczywiście mowa o Fantasy & Science Fiction. Jak można przeczytać na blogu kwartalnika, trzeciego numeru należy spodziewać się najpóźniej do 15 listopada. Czwarty, poświęcony Le Guin, jest w przygotowaniu, podobno bardzo zaawansowany. Pozostaje trzymać kciuki i mieć nadzieję, że tak jest faktycznie, a numer zimowy otrzymamy, zgodnie z tytułem jeszcze w grudniu. Wydanie Specjalne, które również jest szykowane, planowane jest na pierwsze miesiące nowego roku.

Inne istotne wiadomości z rodzimego podwórka, to udostępnione w sieci opowiadanie Anny Brzezińskiej „Płomień w kamieniu” na warunkach licencji Creative Common, a można je odnaleźć w tym miejscu. Natomiast na stronie nagrody im. Jerzego Żuławskiego można przeczytać szkic laudacyjny uzasadniający wybór tegorocznych laureatów. Z wieści zagranicznych na pewno warto wspomnieć o nagrodzie World Fantasy Award za rok 2009, pełna lista szczęśliwych zwycięzców tutaj.

Na Polterze można przeczytać wieści od Grega Beara dla polskich czytelników. Natomiast 11 listopada na E-bayu ruszy aukcja, której nagrodą jest zostanie bohaterem w najnowszej książce Petera F. Hamiltona, datowanej na 2012, pod tytułem „Great North Road”. Zysk z aukcji zostanie przekazany na dzieci autystyczne. I na sam koniec warto zwrócić uwagę na artykuł o przyszłości science fiction w Afryce.

Premiery

Tutaj też obędzie się bez wielkiego szału, bo i najważniejsze premiery tego miesiąca jeszcze przed nami, czyli „Cryptonomicon” i „Król bólu”. Jak na złość interesujące książki spoza fantastyki to również kolejne tygodnie. Natomiast w tym warto zwrócić uwagę na zbiór kocich opowiadań „Jedenaście pazurów”, które ukazało się nakładem wydawnictwa superNOWA. Ukazało się również wznowienie „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Ursuli Le Guin.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 8 listopada, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.