Jeśli spojrzeć na miniony tydzień pod kątem wariacji pogodowych, działo się i to sporo. Mróz chwycił, śnieg sypał niekiedy całymi dniami (i nocami), skutecznie utrudniając życie kierowcom. Dla niezmotoryzowanych oznaczało to marznięcie na przystankach, a później również tkwienie w korkach. Jednak mimo wyżej wymienionych trudności komunikacyjnych lubię, kiedy o tej porze roku jest biało. Skoro musi być zimno, niech przynajmniej będzie trochę ładniej, a biały puch niech na chwilę okryje zwykłą szarość. Czas jednak na cotygodniowe podsumowanie, a na tym polu o wiele mniej do przekazania niż w przypadku warunków pogodowych.

W poprzednim tygodniu było sporo zapowiedzi, a to za sprawą wydawnictwa Mag, które ogłosiło plan na pierwszy kwartał 2011 roku. Tym razem będzie o wiele bardziej ubogo. Na początku przyszłego roku powinna ukazać się nowa książka Jakuba Żulczyka – „Zmorajewo”. Wśród zapowiedzi Fabryki Słów na przyszły rok warto zwrócić uwagę na „Wielką księgę Science Fiction”, w której znajdą się m.in. teksty Dicka, Hamiltona, Baxtera, Swanwicka czy Egana. Antologia ukaże się w dwóch tomach odpowiednio 7 i 21 stycznia. W tym samym miesiącu, a dokładnie 11 stycznia, do księgarń ma trafić kolejna pozycja z serii Nowej Fantastyki – „Namiestniczka” Wiery Skolnikowej.

Z Facebooka kwartalnika F&SF można się dowiedzieć, że istnieją realne szanse na odwiedziny Jeffa VanderMeera w Polsce. Autor potwierdził swoją wiosenną wizytę w Europie i ma wygospodarować dwa dni na odwiedziny naszego kraju.

Ponieważ święta coraz bliżej, można zerknąć na oferty wydawnictw i promocje, jakie oferują. Solaris jak co roku proponuje pakiety książek, a Runa, wyłączając z tego nowości, daje książki 40% taniej lub nawet 45%, jeśli kupić je w pakiecie.

W tym tygodniu nastąpiła kolejna odsłona serialu „Gry o tron” i w związku z tym pojawił się nowy trailer. Wszystko wskazuje, że będzie to kawał dobrej roboty. Na swoim blogu Mike Brotherton tym razem zastanawia się, jakie znaczenie dla czytelników ma płeć autora w wypadku powieści hard science fiction. I na koniec wywiad z Gregiem Bearem.

Premiery

Zastanawiałam się, czy nie zostawić tego akapitu pustego, znalazłam jednak jedną książkę, która może być warta uwagi. Chodzi o pozycję autorstwa S. T. Joshiego „H. P. Lovecraft: Biografia”, która miała swoją premierę 30 listopada.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 5 grudnia, 2010 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.