Powoli wchodzimy w nowy rok, już pierwszy jego tydzień za nami. Ale poza nowym wydawnictwem Ars Machina, które weszło z wielkim hukiem z interesującymi wieściami oraz Magiem, który swoje plany na pierwszy kwartał 2011 podał jeszcze w grudniu starego roku (a teraz pozostaje tylko czekać na bardziej smakowite kąski), inni wydawcy udzielają dosyć skąpych informacji o premierach w nowym roku. Zamieszanie związane z wprowadzeniem vatu zrobiło swoje, wydawcy ograniczają liczbę książek, które pojawią się w pierwszym kwartale, przesuwają wcześniej ustalone terminy lub wstrzymują się z podawaniem jakichkolwiek informacji, aż cała sytuacja się nie uspokoi. A czytelnikowi pozostaje tylko spokojnie czekać. Jednak pomimo takiego stanu rzeczy, nie ma powodów do narzekań. Informacje ze wszystkich wydawnictw wskazują, że nowy rok zapowiada się dosyć interesująco.

Na początku małe doprecyzowanie, które pojawiło się ze strony Ars Machiny – antologia „Steampunk” pod redakcją Ann i Jeffa VanderMeer ma pojawić się w lutym w księgarniach, tak jak pisaliśmy o tym w tamtym tygodniu. Natomiast planowany termin wydania „Rozgwiazdy” Petera Wattsa to przełom marca i kwietnia. Również w lutym, a dokładnie 16. nakładem wydawnictwa Solaris ma ukazać się „Futurospekcja” Roberta J. Sawyera. Natomiast Zysk na ten miesiąc zapowiedział powieść Bernarda Becketta „Genezis”. Fabryka Słów opóźniła o tydzień wydanie pierwszego tomu „Wielkiej księgi science fiction”, więc będzie mieć ona swoją premierę 14. stycznia.

Na stronie Stacji Kultury ukazał się wywiad z Anną Brzezińską. Natomiast na Facebooku czasopisma F&SF można się dowiedzieć, że wizyta w Polsce Jeffa VanderMeera jest ciągle aktualna, zyskała nawet bardziej przybliżony termin – będzie to druga połowa kwietnia. Chociaż dla wielu bardziej pożądaną informacją byłby termin ukazania się kolejnego numeru, czy warunki prenumeraty na nowy rok. Redakcja, jak donosi, pracuje nad tym i miejmy nadzieję, że szczegółów dowiemy się już niebawem.

Ciekawostką może być informacja o wydaniu w Stanach Zjednoczonych zbioru opowiadań polskich autorów pod tytułem „A Polish Book of Monsters”, w którym znalazły się teksty Andrzeja Sapkowskiego, Jacka Dukaja, Marka Hubertha, Tomasza Kołodziejczaka i Andrzeja Zimniaka. Nazwisko osoby odpowiedzialnej za tłumaczenie, Michaela Kandeli, wskazuje, że jest to rzetelnie przeprowadzony projekt.

Przechodząc do zagranicznych tekstów, na początek garść darmowych tekstów, wśród których znaleźć można opowiadanie m.in. Ursuli Le Guin. Natomiast tutaj do odsłuchania wywiad z tą znaną autorką, z którego można dowiedzieć się o jej nowym projekcie „Out here”. Moją uwagę zwrócił też esej Rachel Swirsky o problemie żydowskiej tożsamości i antologii „People of the book: a Decade of Jewish Science Fiction & Fantasy”. Na koniec dyskusja o estetyce science fiction.

Słówko o premierach będzie w następnym tygodniu, kiedy już pojawią się interesujące pozycje.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 10 stycznia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

One Response to “Co tam w fantastyce słychać? (3 I – 9 I 2011)”

  1. Nie mogę doczekać się Futurospekcji. Zapowiedzi zachęcają, a recenzenci na zachodzie rozpływali się w zachwytach.