W czwartek w Szwecji rozpoczęły się Mistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych, na inaugurację turnieju gospodarze zagrali z reprezentacją Chile. Przyznaję się, że obecnie to mistrzostwa bardziej mnie zajmują niż fantastyka, ale podsumowanie samo się nie napisze, niestety. A pisać jest o czym, zima ustąpiła i w ciągu dwóch tygodni śnieg chyba na dobre już przepadł, co jednak nie przebudziło wydawców, ponieważ dalej senność panuje na naszym rynku.

Coś tam jednak się działo. Andrzej Miszkurka na forum Maga podał trochę nowych informacji. Z jego postów wynika, że przygoda polskiego wydawcy z twórczością C. M. Valente szybko się nie skończy. W szkicach wydawniczych znajdują się takie książki tej autorki jak: „Deathless”, „The Habitation of the Blessed”, czy zbiór opowiadań „Ventriloquism”. Zaskoczono też informacją, że w lipcu jednak ukaże się „Czarodziejski labirynt” P. J. Farmera, a w roku przyszłym tom piąty „Świata rzeki”. Natomiast w pierwszej połowie tego roku możemy spodziewać się drugiego wydania „Ślepowidzenia”, tym razem jednak poza Ucztą Wyobraźni i w miękkiej oprawie, istnieje też szansa, że zostanie owo wydanie wzbogacone w opowiadanie „The Island”. Na koniec magowych wieści warto chyba wspomnieć o „Sacre Bleu”, nowej powieści Christophera Moore’a, która pewnie również ukaże się w tym roku.

Zaś na naszym forum Katarzyna Sienkiewicz-Kosik napisała o planach Powergraphu na ten rok. Czego możemy się spodziewać, jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem? Zapewne zbiorku opowiadań Szczepana Twardocha, kolejnej książki Kuby Małeckiego, „W odbiciu” ukaże się jednak dopiero jesienią. Są szanse na trzy antologie: hard sf, steampunkowo-cyberpunkowa i bohaterska. Trwają też prace nad zbiorkiem opowiadań Janusza Cyrana, Cezary Zbierzchowski wciąż pisze „Holocaust F”, a Rafał Kosik jeszcze nie skończył „Różańca” i niestety nie wiadomo, kiedy to może nastąpić. Najbardziej intrygująco zaś wygląda zapowiedź powieści steampunkowej, która jest poddawana właśnie procesowi redakcji, nieznanego nam jeszcze autora.

W lutym powinna zacząć wydawać Runa, na pierwszy ogień pójdzie trzecie wydanie „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej, którego szata graficzna nawiązuje do wydanej niedawno „Wiedźmy z Wilżyńskiej Doliny”, oraz nowa powieść Krzysztofa Piskorskiego „Krawędź czasu”.

Możliwe, że na wiosnę tego roku do Polski przyjedzie Jeff VanderMeer, który pewnie odwiedzi Warszawę, a jak czas pozwoli może i inne miasto. Spotkanie organizuje redakcja Fantasy & Science Fiction. Zaś w przyszłym roku planują do nas „ściągnąć” Chinę Mieville’a.

Na koniec przegląd wieści z zagranicy. A zaczniemy od wywiadów, na Fantasy Fiction zamieszczono rozmowę z Joe Abercrombie’m, zaś na BookBanter przepytano Salmana Rushdie’ego. Może też zainteresuje was lista jedenastu wyczekiwanych książek, które mają się ukazać w 2011 roku? Na liście nowe utwory Charlesa Strossa czy Chiny Mieville’a.

Premiery:

W tym tygodniu ukazały się dwie warte uwagi książki. Kolejna już pozycja z serii Uczta Wyobraźni, czyli „Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć” Paolo Bacigalupiego oraz powieść Jakuba Małeckiego „Dżozef”.

Wyboru dokonał: Łukasz „Maeg” Najda

PS. I pamiętajcie, żeby trzymać kciuki za naszych, bo mimo kompletu punktów po dwóch rundach nie zachwycają stylem, w jakim odnieśli te zwycięstwa.

This entry was posted on niedziela, 16 stycznia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.