Jeszcze niedawno był poniedziałek i ani się człowiek obejrzał, a jest już niedziela, czyli moja kolej na podsumowanie minionego tygodnia. Chwilami mnie to przeraża, od pewnego momentu czas strasznie przyspieszył, kolejne tygodnie mijają niewiadomo kiedy. A tu trzeba usiąść i pozbierać informacje jakie się pojawiały. Znalazło się parę ciekawych, trochę odnoszących się do najbliższych zapowiedzi (chociaż więcej tym razem wznowień niż nowych książek) oraz takich innego typu, jak konkretna data wizyty w Polsce autora „Miasta szaleńców i świętych”. Zaczynamy prezentowanie co tygodniowej porcji przeglądu wydarzeń.

Rozpoczynając od tej najważniejszej, na Facebooku kwartalnikia F&SF można przeczytać, że Jeff VanderMeer przyjedzie z wizytą w dniach 2-4 kwietnia. I jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, niestety nie wyjedzie poza stolicę. Dla osób spoza Warszawy tyle dobrze, że termin zahacza o weekend. Szczegółowy plan tych dni ma być podany wkrótce.

Z zapowiedzi warto zwrócić uwagę na wcześniej już wymienianą przez nas antologię „Steampunk” pod redakcją państwa VanderMeerów, która planowana jest na połowę lutego. Póki co możemy podziwiać projekt okładki. Wcześniej, bo jeszcze na styczeń wydawnictwo Muza proponuje wznowienie „Hobbita” J. R. R. Tolkiena, a na kolejny miesiąc „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya oraz „Folwark zwierzęcy” Goerge’a Orwella. Wydawnictwo Runa na 3 lutego zapowiada trzecie wydanie „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, a w serii Nowej Fantastyki 24 lutego zobaczymy książkę austriackiego autora Michaela Marcusa Thurnera „Podróż Turila”. Na 2 lutego zapowiedziana jest książka Marka Huberatha „Vatran Auraio”. Warto też wspomnieć o planowanym na pierwsze półrocze 2011 wznowieniu „Ślepowidzenia” przez wydawnictwo Mag.

Po zapowiedziach przyszedł czas na wieści radiowe. Od 24 stycznia na antenie radiowej Jedynki codziennie przez dwa tygodnie około godziny 17:45 będzie można posłuchać „Wiedźmy z Wilżyńskiej Doliny” Anny Brzezińskiej w interpretacji Sławomiry Łozińskiej. Natomiast na antenie Radia Wnet zagościł Lech Jęczmyk, na stronie internetowej można odnaleźć również starsze audycje.

I już czas na wieści zagraniczne. Na początek coś na zaostrzenie apetytu, czyli kolejny trailer serialu „Gry o tron” na podstawie prozy Goerge’a Martina. Premiera coraz bliżej. Poza tym wywiad z Paolo Bacigalupim, od tamtego tygodnia jego powieść i zbiór opowiadań można odnaleźć w księgarniach. Poza tym stanowisko Neila Gaimana odnośnie e-booków i dwa głosy (1 i 2) odnoszące się do coraz częściej pojawiającego się problemu książkowego piractwa. Na koniec artykuł o religijnym science fiction.

Premiery

Tak ten podział na omawianie tygodni układa się, że ostatnio nie mam szczęścia. Najlepsze premiery przypadają akurat nie na moją kolej. Tym razem jest podobnie, jedyna książka o której mogę wspomnieć to „Pamięć Ziemi” Orsona Scotta Carda.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on niedziela, 23 stycznia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.