Ostatni tydzień stycznia już prawie za nami. A oznacza to nie tylko koniec Mistrzostw Świata w Szwecji, ale również konieczność napisania kolejnego podsumowania minionych siedmiu dni. A tydzień przyniósł kilka ciekawych informacji, pojawiły się dokładniejsze zapowiedzi Powergraphu czy też nowej książki Michała Protasiuka, o której już wcześniej pisaliśmy. Więc do dzieła!  

Zacznijmy może jednak o zapowiedzi wydawniczych Maga na kwiecień. Czego możemy się spodziewać? Czwartej już w tym roku książki z Uczty Wyobraźni, czyli „Trojki” Stephena Chapmana, będzie też można kupić kolejnego Reynoldsa, tym razem zbiór „Diamentowe psy / Turkusowe dni”. Ucieszą się pewnie też fani Charlaine Harris, a to ze względu na siódmy tom przygód Sookie Stackhouse, zatytułowany „Martwi wszyscy razem”. Pod koniec miesiąca szturmem księgarnie wezmą zaś czytelnicy Mike’a Carey’a, w celu nabycia powieści „Nazwanie Bestii”.  Fabryka Słów przedstawiła swój plan luty, ale jedyną interesującą książką będzie kolejny już „mamut”, czyli „Wielka księga fantasy”. A w następnych miesiącach powinna się pojawić też antologia „Wielka Księga Fantastycznego Humoru” oraz nowa powieść Marcina Mortki „Martwe Jezioro”.

Powergraph doprecyzował swoje zapowiedzi. „Alkaloid” Aleksandra Głowackiego, to owa tajemnicza powieść steampunkowa. Zbiorek Janusza Cyrana będzie zatytułowany „Teoria diabła i inne spekulacje”, a Szczepana Twardocha „Tak jest dobrze i inne opowiadania”. Możemy spodziewać się też zbiorku Rafała Kosika i drugiego wydania jego „Verticalu”. Nowością jest zapowiedź space opery Pawła Majki. Warto też wspomnieć, że wydawnictwo otworzyło w tym tygodniu swój sklep internetowy, w którym do 14 lutego obowiązuje promocja 30% na cały asortyment. Jutro zaś w radiu WNET o godzinie 19 odbędzie się audycja z udziałem Konrada Walewskiego i Pawła Matuszka.

Warto zwrócić uwagę na „Święto rewolucji” Michała Protasiuka, które powinno się ukazać nakładem Wydawnictwa Literackiego w marcu tego roku. Na koniec chciałem wspomnieć, że ruszyło głosowanie na SFINKSY 2011, więcej informacji znajdziecie na stronie nagrody.

W zachodniej sieci tym razem niezbyt wiele interesujących rzeczy. Możemy jednak przeczytać wywiad z Catherynne M. Valente i Jay’em Lake’iem, a także dowiedzieć się trochę o fantastyce w Nowej Zelandii oraz jak Islam wpływa na literaturę science fiction.

Premiery:

W tym tygodniu do sprzedaży trafiła powieść Cormaca McCarthy’ego „W ciemności”, jak widać, WL sukcesywnie wypuszcza na rynek kolejne książki tego autora. Wśród nowości znajdziemy także drugi tom 1Q84 Murakamiego i „Zmorojewo” Jakuba Żulczyka. Trafiło się też jedno ciekawe wznowienie, mianowicie „Kyś” Tatiany Tołstoj.

Wyboru dokonał: Łukasz „Maeg” Najda

This entry was posted on niedziela, 30 stycznia, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.