Zanim zasiadłam do zebrania najważniejszych informacji z minionego tygodnia znowu pojawiła się częsta przy tej okazji myśl, że kolejny raz będzie niejaki problem z zapełnieniem tego wpisu. Jak się jednak okazało, nie było tak tragicznie, a w pojawiających się zapowiedziach można znaleźć coś ciekawego. Dodatkowo pojawiła się elektryzująca informacja dla fanów cyklu „Pieśni lodu i ognia” w postaci konkretnej daty „Tańca ze smokami”. Tylko czy na pewno 12 lipca 2011 dla premiery angielskiej jest prawdziwie żelaznym terminem? Doświadczenie uczy, żeby do takich deklaracji podchodzić z dystansem.

Ze wspomnianych zapowiedzi wybijają się dwie propozycje. Pierwsza z nich to przedstawione dalsze plany serii Nowej Fantastyki i po raz pierwszy pojawiające się w niej głośne nazwisko. Mowa tutaj o Danie Simmonsie i jego dwóch tekstach, które ukażą się w jednym woluminie: „Wydrążony człowiek. Muse of fire”. Poza tym w serii ukażą się „Wilczy amulet” S. A. Swann oraz „The Winds of Khalakovo” Bradley’a P. Beaulieu. Druga porcja elektryzujących informacji pochodzi z Maga od Andrzeja Miszkurki, który zapowiedział omnibusowe wydanie historii o Smoku Griaule’u Luciusa Sheparda. W skład tego łączonego wydania wejdą „The Man Who Painted the Dragon Griaule”, „The Scalehunter’s Beautiful Daughter”, „The Father of Stones, Liar’s House”, „The Taborin Scale”. Jedno z opowiadań tego autora, „Mengele” można było przeczytać w ostatnim wydaniu kwartalnika F&SF. I na koniec wydawnictwo Solaris, które uraczyło nas informacją o kolejnych książkach Jacka McDevitta z cyklu „Akademia” („Omega” i „Odyseja”) oraz o planowanym wydaniu „Eifelheimu” Michaela F. Flynna.

Zostając jeszcze przy Solarisie, przesunięciu uległa antologia “Rakietowe szlaki” – pierwszy tom ma ukazać się w maju, kolejny w czerwcu. Przy zmianie okładki (stara i nowa) pojawiło się też pytanie kto naprawdę odpowiada za dobór tekstów do nich: Lech Jęczmyk czy Wojtek Sedeńko? Sprawa pewnie za jakiś czas powinna się wyjaśnić.

Z innych wieści, w tym miejscu jest zapis czatu z Anną Brzezińską, na swoim blogu Wawrzyniec Podrzucki pisze o modzie na użycie genetyki w fantastyce, a na Polterze można przeczytać o planach znanego w Polsce z “Welinu” i “Atramentu” Hala Duncana. Z wieści zagranicznych tym razem mamy mało do zaproponowania – dwa wywiady. Jednym z Chiną Mievillem, a drugi w formie podcastu ze Scottem Lynchem (do ściągnięcia w formacie mp3 ze strony Orion Publishing Group)

Premiery

Żeby nie zostawiać tego miejsca pustego można napisać o dwóch książkach, traf chciał, że ukazały się one w ten sam dzień. Pierwsza z nich to “Wielka księga fantastycznego humoru” z Fabryki Słów, druga to “Bohater wieków” Brandona Sandersona – i jednocześnie zakończenie trylogii “Z mgły zrodzonego”.

This entry was posted on poniedziałek, 7 marca, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.