Choć, jak już wspominaliśmy, do osób przesądnych nie należymy, to jednak zbieg okoliczności, który dziś się mi przytrafił i przy okazji uniemożliwił opublikowanie podsumowania w terminie, może ową wiarą w brak przesądów zachwiać. Gdy już jednak udało się pokonać wszystkie przeciwności losu, można na spokojnie zabrać się za podsumowanie tygodnia. A w tym tygodniu trochę się wydarzyło.

Na początku chyba warto wspomnieć o kolejnym już nowym wydawnictwie, które powstało w Lublinie. A chodzi o Wydawnictwo Ifryt, które już 1 kwietnia zadebiutuje na rynku wraz z premierą książki Agnieszki Hałas „Dwie karty”. Oprócz tego w zapowiedziach można odnaleźć książki Macieja Żytowieckiego „Demon prywatny” i Alaka Akaba (to pseudonim polskiego autora) „Więzień układu”. A drugie z niedawno powstałych wydawnictw z Lublina, Ars Machina, zaprezentowało okładkę powieści Petera Wattsa „Rozgwiazda”.

W tym tygodniu także zapowiedziano kolejne wznowienia klasyków. Przede wszystkim możemy już oczekiwać następnych powieści Ursuli K. Le Guin: czyli „Cztery drogi ku przebaczeniu”, „Opowiadanie świata” i „Słowo „las” znaczy „świat””. Nie zawiodą się też czytelnicy Williama Gibsona, w tym roku powinny pojawić się nowe wydania takich książek jak „Johnny Mnemonic”, „Wszystkie jutra” i „Zero History”. Wszystkie te pozycje ukażą się oczywiście nakładem Książnicy. Przypomniało o sobie też Vis-à-vis/Etiuda, do ich zapowiedzi trafiło wznowienie cyklu Arthura C. Clarke’a „Rama”, a także jego powieść „Duch Wielkiej Ławicy”. I ostatni z serii ciekawe powroty, tym razem chodzi o „Waylandera” – trzeci tom „Sagi Drenajów” Davida Gemmella, który jeszcze w marcu ma trafić do księgarń.

Jakiś czas temu doszły nas informacje o nowej powieści Stephena Kinga, na informację o polskim wydaniu nie trzeba było długo czekać, gdyż jeszcze w tym roku ukaże „11/22/63”. Będą podróże w czasie, będzie zabójstwo Kennedy’ego. W końcu przypomniał też o sobie Solaris, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi, ale też i prezentując nowe. W serii Klasyka SF ukaże się książka Henry’ego Kuttnera „Próżny robot”, a w serii The Best Of „Słonie na Neptunie” Mike’a Resnicka. Na koniec zapowiedziano wydanie „Zendegi”, kolejnej już książki Grega Egana.

Tym razem ze względu na małe problemy, które nam towarzyszyły, musieliśmy zrezygnować z przeglądu wydarzeń z zagranicy, warto jednak wspomnieć o wideo wywiadzie z Krzysztofem Piskorskim, które najnowsza powieść trafiła kilka dni temu do sprzedaży.

Premiery:

Jak zwykle premier było mnóstwo, ale tylko cztery książki zwróciły na siebie uwagę. Na początku tygodnia do sprzedaży trafiły „Widma minionych nocy” James Blaylocka, który był swego rodzaju uczniem Phlipa K. Dicka, następnie nakładem Runy ukazała się powieść Krzysztofa Piskorskiego „Krawędź Czasu”, dzień później Narodowe Centrum Kultury w końcu wypuściło z magazynów rozszerzoną wersję „Quietusa” Jacka Inglota. A tuż przed weekendem premierę miała „Nova Swing” M. Johna Harrisona.

Wyboru dokonał: Łukasz „Maeg” Najda

This entry was posted on niedziela, 13 marca, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.