Kolejny tydzień dobiegł końca i czas na zebranie z niego najważniejszych wydarzeń. Niestety znowu z małym opóźnieniem, pozostaje dołożyć starań, żeby nie weszło to nam w nawyk. Będzie mowa o nowym numerze Fantasy & Science Fiction, które w piątek pojawiło się w sprzedaży, znajdzie się parę zapowiedzi nowych książek oraz wieści innego rodzaju. Zaczynamy.

Na początek najważniejszy news, czyli ukazanie się czwartego numeru F&SF. Przy okazji na stronie kwartalnika można znaleźć informacje na temat kolejnego, którego wstępna data to połowa maja. Pojawiły się również informacje odnośnie prenumeraty na ten rok, zachęcającym elementem do jej wykupienia jest rabat w wysokości 30% na książki wydawnictwa Powergraph, który będzie przysługiwał prenumeratorom. Przechodząc do wspomnianych zapowiedzi książkowych trzeba wspomnieć o antologii „Rakietowe szlaki”, której pierwszy tom ukaże się w maju, a całość będzie się składać z pięciu części. Wyboru tekstów w pierwszych dwóch dokonał Lecz Jęczmyk, pozostałych trzech Wojtek Sedeńko. Pozostając w temacie antologii, Fabryka Słów zapowiedziała na kwiecień „Wielką księgę ekstremalnego SF”, gdzie będzie można znaleźć teksty takich autorów jak Charles Stross, Stephen Baxter, Alastair Reynolds czy Pat Cadigan. Kończąc ten wątek zapowiedzi książek napiszę o jeszcze jednej, tym razem z wydawnictwa Znak, która planowana jest na maj. A mowa o „Liczbach Charona” Marka Krajewskiego. Akcja powieści będzie rozgrywać się we Lwowie, głównych bohaterem będzie Edward Popielski.

Z pozostałych wieści w „Gazecie Wyborczej” można przeczytać o książkach nad którymi obecnie pracuje Jacek Dukaj, chociaż dla uważnych fanów jego prozy nie będą to wiadomości nowe. Studio Prime Focus Productions zapowiedziało stworzenie serialu na podstawie „Świata Dysku” Terry’ego Pratchetta – akcja ma się rozgrywać w Ankh-Morpork, a głównymi bohaterami mają być członkowie Straży. A na stronie CD-Action można przeczytać nowe opowiadanie Anny Brzezińskiej o Babuni Jagódce „Wężowe drzewo”. Natomiast na blogu Runy do obejrzenia wywiad z Krzysztofem Piskorskim .

I już czas na teksty zagraniczne, na początek fragment najnowszej powieści China Mieville’a „Embassytown”. Później próba odpowiedzenia na pytanie czy za pomocą fantastyki można opisać rzeczywistość, a zastanawia się nad tym Damien G. Walter, głos w dyskusji zabrał również Mark Charan Newton.

Premiery

W tym tygodniu dwie książki, na które należy zwrócić uwagę. Charles Stross „Szklany dom” oraz Larry Niven i „Budowniczowie pierścienia”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 21 marca, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.