I znowu wracamy po dwóch tygodniach nieobecności. Tym razem, mam nadzieję, że na dłużej a wpisy, które będą się tu pojawiać staną się bardziej regularne. Nie ma co ukrywać, zresztą każdy łatwo zauważy, że ten blog ostatnimi czasy przycichł. Powodów można by wymieniać wiele, ale zamiast marudzić i lamentować trzeba najzwyczajniej wziąć się do roboty. Idąc za tą dobrą radą, zacznijmy od przeglądu, który zajmie się minionymi czternastoma dniami.

Może zaczniemy od antologii “Rakietowych szlaków” – w internecie można już odnaleźć poświęconą im stronę, na której są informacje odnośnie autorów tekstów, które będą w tej antologii, jak również zawartości poszczególnych tomów. Premiera dwóch pierwszych części odbędzie się podczas festiwalu w Nidzicy.

Dalej informacja o wizycie w naszym kraju Glena Cooka, autora kojarzonego z cyklu “Czarna Kompania” – ma pojawić się w Warszawie i Poznaniu, bardzo więc prawdopodobne, że zawita na tegoroczny Polcon. Natomiast zapowiedzi książkowych nie ma tyle ile można by się spodziewać po dwóch tygodniach przerwy. Z oferty Maga na czerwiec warto zwrócić uwagę na “Kamienną Ćmę” Pawła Matuszka – pozostałe jak kto woli. Sherilyn Kenyon “Taniec z Diabłem”, Kate Griffin “Neonowy dwór”, Lauren Kate “Namiętność”. Na 1 lipca nakładem wydawnictwa Fox Publishing planowana jest premiera książki Sebastiana Uznańskiego “Herrenvolk”.

Może kogoś zainteresuje fakt, że w nominacjach do literackiej nagrody Nike znalazły się książki z poletka fantastyki, a mianowicie “Kronika umarłych” Daniela Odiji oraz “Balladyny i romanse” Ignacego Karpowicza. Z innych ciekawostek warto zerknąć na internetową księgarnię Solarisu a tam książkę z małego wydawnictwa “Biały jest tylko śnieg” Marka Hemerlinga.

Przy tekstach zagranicznych będę się posiłkować linkami jakie wrzuciła redakcja F&SF, może to trochę pójście na łatwiznę, ale teksty są bardzo ciekawe i grzechem byłoby tutaj o nich nie wspomnieć. Recenzja “Embassytown” Ursuli Le Guin, tekst Iana Banksa o twórczości China Mieville’a a także artykuł o literaturze science fiction, w którym pisarze wskazują na swoje ulubione książki i oczywiście uzasadniają swój wybór.

Premiery

Parę rzeczy dla kolekcjonerów – z Rebisu książki Philipa K. Dicka “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” oraz “Ubik”, poza tym wznowienie “Gry o tron” George’a Martina z filmową okładką. Ponad to dla młodszych czytelników książka Terry’ego Pratchetta “W północ się odzieję”, a dla starszych czytelników “Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta, “Liczby Charona” Marka Krajewskiego oraz antologia “Księga wojny”.

Wyboru dokonała: Maria „Metzli” Roszkowska

This entry was posted on poniedziałek, 23 maja, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.