Jeszcze chwila i najsłynniejszy barbarzyńca fantasy, Conan z Cymerii, skończy siedemdziesiąt dziewięć lat. Dlaczego o tym wspominam? Grudzień 1932 roku. To właśnie wówczas owa postać zagościła po raz pierwszy na łamach literatury; konkretnie w opowiadaniu The Phoenix on the Sword w magazynie Weird Tales. Osobiście nie przepadam za bohaterami takiego rodzaju i jeżeli mogę to unikam ich jak ognia. Wierzę jednak, że wśród czytelników niniejszego bloga znajdą się i tacy, dla których twórczość Roberta Howarda była początkiem przygody z fantastyką. Jeżeli ‚tak’ to już szóstego grudnia będą oni mieli okazję odnowić znajomość z wciąż żywą Legendą. A wszystko za sprawą wydawnictwa Rebis. Zanim jednak zaczniemy obsypywać się mikołajkowymi prezentami przyjrzyjmy się temu, co wydarzyło się i wydarzy na przełomie października i listopada.

Na pierwszy ogień plany wydawnicze. Dobra informacja dla miłośników prozy Jacka Ketchuma, którego popularność w Polsce stale rośnie. Papiery Księżyc, który nie tak dawno wydał kolejną jego powieść (Jedyne dziecko), zapowiedziało wznowienie jednej z najważniejszych książek w dorobku autora.Dziewczyna z sąsiedztwa, w nowej szacie graficznej, już dziewiątego listopada w księgarniach. Warto dodać, że wstęp do książki napisał Stephen King, niejako w hołdzie twórczość Ketchuma. Jeżeli już jesteśmy przy Kingu to nie sposób nie wspomnieć o nadchodzącej premierze – równoczesnej z premierą amerykańską – jego najnowszej powieści, Dallas ’63. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się jej fragmentem oraz obejrzenia oficjalnego trailera. I jeszcze jedno. Jak poinformował portal stephenking.pl „starania o powstanie ekranizacji Mrocznej Wieży wciąż trwają”. Brian Grazerowi, udało się zmniejszyć budżet produkcji i tym samym wszystko wskazuje na to, że film zostanie nakręcony. A przynajmniej, wszyscy mają taką nadzieję.

Wracając do zapowiedzi. Już piątego listopada wydawnictwo Lampa i Iskra Boża zaprezentuje najnowszą powieść Wita Szostaka, Dumanowski, historię fikcyjnego bohatera narodowego żyjącego przez 123 lata zaborów. Również dzięki Powergraphowi czeka nas wiele dobrego. Czwartego listopada premiera antologii Science Fiction, a już pięć dni później premiera kolejnej książki Rafała Kosika Obywatel, który się zawiesił. Na zakończenie tego wątku, coś dla fanów Murakamiego. W Dzień Zadusznych pojawi się trzeci tom 1Q84, czyli dalsze losy Aomame i Tengo. Oczywiście od wydawnictwa Muza.

Czas na imprezy. Przede wszystkim chcielibyśmy Was zaprosić na XII Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki FALKON, który organizowany jest przez Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki „Cytadela Syriusza”. Impreza odbędzie się w dniach 10-13 listopada, a jedną z jej głównych atrakcji jest uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Zainteresowanych kierujemy do Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji (ul. Bursaki 12) oraz Międzynarodowej Szkoły im. Paderewskiego (ul. Symfonicza 1). Szczegółowy program konwentu możecie znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej. Przypominamy również o nadchodzącym wielkimi krokami PORYTKONIE. O szczegółach imprezy opowiemy później, ale już teraz zachęcamy do śledzenia wydarzeń związanych z tym konwentem.

Idźmy dalej. Znani są już tegoroczni laureaci nagród World Fantasty Award. Za najlepszą powieść uznano Who Fears Death Nnedi Okorafor, natomiast w kategorii opowiadanie zwyciężył tekst Elizabeth Hand The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzymali Peter S. Beagle oraz Angélica Gorodischer.

Słówko o minionych premierach. Od 25 października jest do nabycia nowe wydanie Blade runnera Philipa K. Dicka. Również, w tym samym dniu nakładem Prószyńskiego i S-ka ukazały się dwa tomy Rezydenta Wieży Andrzeja Tuchorskiego. I na zakończenie ważna informacja dla fanów Stephena Kinga. 28 października do księgarń trafiły nowe wydania takich powieści, jak Bastion i To.

PS. Pojawiło się nowe wydawnictwo promujące literaturę fantastyczną. Zapraszamy na ich stronę internetową i zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą.

Wyboru dokonał: Sylwester „Sharin” Kozdroj

This entry was posted on wtorek, 1 listopada, 2011 and is filed under Przegląd wydarzeń. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.